Nagy Sándor Gyula, Kutasi Gábor (szerk.)

Gazdaságdiplomácia

Elmélet és gyakorlat felkészülő diplomatáknak


A nemzetközi pénzpiacokat mozgató mechanizmusok (árfolyamelmélet)

Az uralkodó nemzetközi pénzügyi irodalom teljes mértékben átfed a devizaárfolyam magyarázatának és az árfolyamkockázat kezelésének kérdéskörében. A devizák közötti jelenbeli és jövőben várható átváltási árfolyamot három megközelítésből vezetik le. Egyrészt az árupiacok árszínvonalából, feltételezve, hogy a pénz az áruk forgalmi értékét fejezi ki, a devizanemek pedig csupán eltérő mértékegységek. A vásárlóerő-paritásnak ezt a leegyszerűsítő (abszolút) formáját árnyalja és az árfolyam-előrejelzéshez közelebb viszi a Balassa-féle relatív megközelítés. (Balassa, 1964) Másrészt a devizák önmagukban is a kereslet tárgyaként jelennek meg a pénzpiacon (pontosabban a pénzbeli vagyoneszközök piacán). Hogy hogyan határozzák meg a devizák közötti átváltási arányt a pénzpiacok, azt a kamatparitás modellje segít megérteni. Leegyszerűsítve: egy adott deviza iránti csökkenő kereslet vagy növekvő pénzkínálat relatíve fölösleges mennyiséget keletkeztet ebből a pénznemből a többi devizához képest, ami miatt az ebben a devizában tartott pénzeszközök kamata, azaz hozama esik. Emiatt a befektetők elfordulnak ettől a devizától, azaz tömegesen eladják ezt a devizát. Így ez a deviza elkezd leértékelődni egészen addig, amíg a határidős árfolyam-várakozások és külföldi betétek kamata függvényében a befektetők azt nem érzékelik újra, hogy a külföldi és a hazai betétek hazai valutában ugyanannyi nyereséget eredményeznek. A harmadik megközelítés a nemzetközi Fisher-hatás, amely a különböző devizapiacok közti kamatkülönbözetekre inflációs kockázati prémiumként tekint, és így vezeti le a várt árfolyamváltozást. Tökéletes piacok feltételezése esetén a három elmélet ugyanazt az árfolyamváltozást kellene, hogy előre jelezze, de a valóságban általában sohasem esik pontosan egybe a modellek alapján számolt árfolyam a tényleges árfolyammal. Ezt sokféle statisztikai és piaci torzító hatás okozza.

Gazdaságdiplomácia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 598 9

A külgazdasági attasék kiemelt szerepet játszanak Magyarország gazdasági érdekeinek képviseletében és üzleti kapcsolatainak bővítésében. Ebből következően az ő felkészültségükön is múlik, hogy a magyar vállalkozások milyen mélységben és sikerrel férnek hozzá a világ gazdasági lehetőségeihez. E felkészültség sokrétű: többek között makrogazdasági, üzleti, vállalkozói, külkereskedelmi, adózási, projektmenedzselési, protokoll-, időgazdálkodási vagy éppen információszerzési és -elemzési ismereteket is igényel. A szerzők törekvése az volt, hogy az egyes fejezetek végen található összefoglaló kérdések, kiemelt kulcsfogalmak, hasznos információforrások és minél több esettanulmány segítse a folyamatok es összefüggések megértését, valamint az átadott ismeretek készségszerű, gyakorlati alkalmazhatóságát.

A jövendő külgazdasági attasék számára mindehhez nyújt segítséget a kézikönyv, amely a Külgazdasági es Külügyminisztérium által alapított Magyar Diplomáciai Akadémia, a Külügyi es Külgazdasági Intézet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, valamint a Budapesti Corvinus Egyetem oktatóinak támogatásával és közreműködésével készült el több mint két év odaadó munkáját követően.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-kutasi-gazdasagdiplomacia-elmelet-es-gyakorlat-felkeszulo-diplomataknak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave