Nagy Sándor Gyula, Kutasi Gábor (szerk.)

Gazdaságdiplomácia

Elmélet és gyakorlat felkészülő diplomatáknak


A devizaárfolyamok mozgásának elemzése

A globalizáció következtében a világgazdaság az elmúlt években egyre inkább interdependenssé vált. Ez a folyamat megfigyelhető a nemzetközi integráció terjedésének és mélyülésének elemzésével, amely során azt tapasztaljuk, hogy egyre több áru és szolgáltatás talál gazdára nemcsak a lokális vagy regionális szinten, hanem globálisan is. A gazdasági globalizáció során a gazdasági élet a termelési folyamatok, a pénzügyek, a piacok, a piacokat szabályozó intézmények, valamint a munkaerő is egyre mélyebben összekapcsolódott (Surugiu–Surugiu, 2015). A globalizáció mérésére, egy a sok index közül, az ETH Zürich munkatársai által kifejlesztett KOF Index of Economic Globalization (Gygli–Haelg–Sturm, 2018), amely Nye és Keohane (2000) alapján a globalizációnak három dimenzióját állapítja meg: gazdasági globalizáció, amelyet az áruk, tőke, szolgáltatások, valamint a piaci működéshez szükséges információk hosszú távú áramlása jellemez. A szociális globalizáció jellemzője az ötletek, információk és emberek határokon átnyúló áramlása, míg a politikai globalizációt a kormányzati politikák áramlása írja le. Az index azért is hasznos, mert jól mutatja be, hogy mennyire kinyílt például Magyarország a világ felé: míg 1990-ben az index 60,84-es értéket mutatott hazánk esetében, addigra 2015-re ez az érték 84,2-re emelkedett.1

Gazdaságdiplomácia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 598 9

A külgazdasági attasék kiemelt szerepet játszanak Magyarország gazdasági érdekeinek képviseletében és üzleti kapcsolatainak bővítésében. Ebből következően az ő felkészültségükön is múlik, hogy a magyar vállalkozások milyen mélységben és sikerrel férnek hozzá a világ gazdasági lehetőségeihez. E felkészültség sokrétű: többek között makrogazdasági, üzleti, vállalkozói, külkereskedelmi, adózási, projektmenedzselési, protokoll-, időgazdálkodási vagy éppen információszerzési és -elemzési ismereteket is igényel. A szerzők törekvése az volt, hogy az egyes fejezetek végen található összefoglaló kérdések, kiemelt kulcsfogalmak, hasznos információforrások és minél több esettanulmány segítse a folyamatok es összefüggések megértését, valamint az átadott ismeretek készségszerű, gyakorlati alkalmazhatóságát.

A jövendő külgazdasági attasék számára mindehhez nyújt segítséget a kézikönyv, amely a Külgazdasági es Külügyminisztérium által alapított Magyar Diplomáciai Akadémia, a Külügyi es Külgazdasági Intézet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, valamint a Budapesti Corvinus Egyetem oktatóinak támogatásával és közreműködésével készült el több mint két év odaadó munkáját követően.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-kutasi-gazdasagdiplomacia-elmelet-es-gyakorlat-felkeszulo-diplomataknak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave