Nagy Sándor Gyula, Kutasi Gábor (szerk.)

Gazdaságdiplomácia

Elmélet és gyakorlat felkészülő diplomatáknak


Az árszínvonal alakulása a gazdaságban

A makrogazdasági elemzések során a másik fontos tényező az árszínvonal alakulása, amely az árak „átlagos”, általános változását jelenti. Az árszínvonal emelkedését más néven inflációnak nevezzük. Ez az elnevezés utal arra, hogy a pénzmennyiség felhígul (felfúvódik) a gazdaságban lévő árumennyiséghez képest. Ha ez a növekedés túlzott mértékű (és kiszámíthatatlan), akkor igen komoly gondokat képes okozni a gazdaság működésében. Az inflációt általában többféle bázison is mérik és publikálják, így például éves (év/év), illetve havi (hó/hó) alapon. Ezen kívül többféle változatát is számítják, amelyek közül talán a legismertebb az ún. maginfláció (core inflation). Utóbbi jelentősége, hogy nem veszi figyelembe azokat a termékeket (pl. üzemanyagok, energia, gyógyszerek), amelyeknek az árai hektikusan változnak. Ennek eredményeként jobban ki lehet mutatni az árszínvonal-emelkedés trendjét. Röviden meg kell említeni az Európai Unió statisztikai hivatala (Eurostat) által alkalmazott, ún. harmonizált fogyasztói-árindexet (Harmonized Index of Consumer Prices – HICP) is, amely kiszűri az egyes tagállamok eltérő fogyasztási szerkezetéből (fogyasztói kosaraiból) adódó eltéréseket. Ily módon megbízhatóbb módon lehet összehasonlítani a tagországok inflációs rátáit. Az Eurostat egyébként – hasonlóan más statisztikai hivatalokhoz – a főbb termékcsoportokra is külön-külön közli az inflációs rátát (Eurostat, 2018).

Gazdaságdiplomácia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 598 9

A külgazdasági attasék kiemelt szerepet játszanak Magyarország gazdasági érdekeinek képviseletében és üzleti kapcsolatainak bővítésében. Ebből következően az ő felkészültségükön is múlik, hogy a magyar vállalkozások milyen mélységben és sikerrel férnek hozzá a világ gazdasági lehetőségeihez. E felkészültség sokrétű: többek között makrogazdasági, üzleti, vállalkozói, külkereskedelmi, adózási, projektmenedzselési, protokoll-, időgazdálkodási vagy éppen információszerzési és -elemzési ismereteket is igényel. A szerzők törekvése az volt, hogy az egyes fejezetek végen található összefoglaló kérdések, kiemelt kulcsfogalmak, hasznos információforrások és minél több esettanulmány segítse a folyamatok es összefüggések megértését, valamint az átadott ismeretek készségszerű, gyakorlati alkalmazhatóságát.

A jövendő külgazdasági attasék számára mindehhez nyújt segítséget a kézikönyv, amely a Külgazdasági es Külügyminisztérium által alapított Magyar Diplomáciai Akadémia, a Külügyi es Külgazdasági Intézet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, valamint a Budapesti Corvinus Egyetem oktatóinak támogatásával és közreműködésével készült el több mint két év odaadó munkáját követően.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-kutasi-gazdasagdiplomacia-elmelet-es-gyakorlat-felkeszulo-diplomataknak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave