Nagy Sándor Gyula, Kutasi Gábor (szerk.)

Gazdaságdiplomácia

Elmélet és gyakorlat felkészülő diplomatáknak


A közösségi fogyasztási adók által biztosított nemzetközi vállalati mozgástér

A nemzetközi adótervezésnek a jövedelemadók mellett a másik nagy területe a közvetett adók. A nemzetközi kereskedelemben kézenfekvő adózási téma a vám. A vámokkal való játék azonban nem elsősorban adótervezési kérdés, hanem a célpiac a vagy a gyártás helyszínének stratégiai megválasztása dönti el, mekkora vám terheli a cég termékeit. Az Európai Unió egységes piacán belül viszont a harmonizált fogyasztói adók (áfa, jövedéki adó, energiaadó, környezetvédelmi adók stb.) lehetőséget ad bizonyos adóoptimalizálásra. Ez esetben nem is a fizetendő adó mértéke az elsődleges kérdés – hiszen azt a vevővel kell megfizettetni –, hanem a vállalat likviditása és az árversenyképesség is a fogyasztási adót visszaigényelni nem tudó vevők irányában. Arra terjedelmi okokból nem vállalkozunk e könyvben, hogy a közösségi közvetett adók rendszerét átfogóan ismertessük, de a főbb adóelőnyöket érdemes áttekinteni. Először is meg kell állapítanunk, hogy a legtöbb közvetett, fogyasztási adó nem igényelhető vissza, ezért ez nem sok mozgásteret ad. Ilyen az importvám, a környezetvédelmi adók, az energiaadó, és szinte teljes egészében az üzemanyagra, dohánytermékre és alkoholra kivetett jövedéki adók is. (Utóbbiak esetében csupán elenyészően kivételes esetben van mód visszaigénylésre.) A felsorolt adók esetében az egyetlen mozgástér, hogy az EU-ban lehetőség van úgynevezett belső árutovábbításra. Ez azt jelenti, hogy az értékesítő/termelő cégnek a közös piacon nem kötelező elvámolni, illetve jövedéki és egyéb fogyasztási adót megfizetni a termék beléptetésének vagy előállításának országában, hanem választhat más tagállamot is erre a feladatra – jellemzően az értékesítés országát. Minthogy a közvetett adók harmonizáltsága azt jelenti, hogy az eljárási szabályok egységesek, viszont az adóteher mértéke eltérő (lehet) tagállamok között – kivéve az import vámot –, illetve az eljárás lehet többé vagy kevésbé gördülékeny, felmerülhet az adótervezés igénye.

Gazdaságdiplomácia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 598 9

A külgazdasági attasék kiemelt szerepet játszanak Magyarország gazdasági érdekeinek képviseletében és üzleti kapcsolatainak bővítésében. Ebből következően az ő felkészültségükön is múlik, hogy a magyar vállalkozások milyen mélységben és sikerrel férnek hozzá a világ gazdasági lehetőségeihez. E felkészültség sokrétű: többek között makrogazdasági, üzleti, vállalkozói, külkereskedelmi, adózási, projektmenedzselési, protokoll-, időgazdálkodási vagy éppen információszerzési és -elemzési ismereteket is igényel. A szerzők törekvése az volt, hogy az egyes fejezetek végen található összefoglaló kérdések, kiemelt kulcsfogalmak, hasznos információforrások és minél több esettanulmány segítse a folyamatok es összefüggések megértését, valamint az átadott ismeretek készségszerű, gyakorlati alkalmazhatóságát.

A jövendő külgazdasági attasék számára mindehhez nyújt segítséget a kézikönyv, amely a Külgazdasági es Külügyminisztérium által alapított Magyar Diplomáciai Akadémia, a Külügyi es Külgazdasági Intézet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, valamint a Budapesti Corvinus Egyetem oktatóinak támogatásával és közreműködésével készült el több mint két év odaadó munkáját követően.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-kutasi-gazdasagdiplomacia-elmelet-es-gyakorlat-felkeszulo-diplomataknak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave