Nagy Sándor Gyula, Kutasi Gábor (szerk.)

Gazdaságdiplomácia

Elmélet és gyakorlat felkészülő diplomatáknak


Bevezetés

A kis- és közepes vállalatok, KKV-k – hasonlóan a világ más országaihoz – teszik ki Magyarországon is a vállalkozások döntő részét, foglalkoztatják a munkaerő nagyobbik részét és nagymértékben hozzájárulnak a hazai össztermékhez, a GDP-hez. A magyar KKV-k túlnyomó része azonban kizárólag a hazai piacon értékesíti a termékeit és a szolgáltatásait. Ez számos okkal magyarázható: egy részük a méretükből és a tulajdonosok szándékából fakadóan nem is törekszik többre, mint lokális igények kielégítésére. A KKV-k egy másik része mind termékei, mind szolgáltatásai minőségében nem felelnek meg a lokálison túli, s különösképpen nem a nemzetközi piaci-fogyasztói igényeknek. Sokuk esetében a megfelelő vállalati kultúra, a tulajdonosok és a vezetők neveltetése és üzleti kultúrája következtében nem is alkalmas nemzetközi piacra való lépésre. A KKV-k egy része azonban nagyon is szeretne exportálni, rendelkezik az ehhez szükséges szemlélettel, minőséggel, termékkel vagy szolgáltatással, azonban nincsenek tapasztalataik nemzetközi piaci tevékenységben, méretük és erőforrásaik pedig nem teszik lehetővé, hogy a szükséges emberi és pénzügyi erőforrásokat be tudják ruházni az ismeretek és a tapasztalat megszerzéséhez. Az ezen vállalatok számára nyújtott segítség, támogatás, tanácsadás a piaccal kapcsolatos információk, a külkereskedelem technikai és adminisztratív tennivalóiban, az exportot segítő erőforrásokhoz való hozzáférés módja nagyot lendíthet az exporttevékenységükön. Jelen könyv következő része ebben igyekszik segítséget nyújtani.

Gazdaságdiplomácia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 598 9

A külgazdasági attasék kiemelt szerepet játszanak Magyarország gazdasági érdekeinek képviseletében és üzleti kapcsolatainak bővítésében. Ebből következően az ő felkészültségükön is múlik, hogy a magyar vállalkozások milyen mélységben és sikerrel férnek hozzá a világ gazdasági lehetőségeihez. E felkészültség sokrétű: többek között makrogazdasági, üzleti, vállalkozói, külkereskedelmi, adózási, projektmenedzselési, protokoll-, időgazdálkodási vagy éppen információszerzési és -elemzési ismereteket is igényel. A szerzők törekvése az volt, hogy az egyes fejezetek végen található összefoglaló kérdések, kiemelt kulcsfogalmak, hasznos információforrások és minél több esettanulmány segítse a folyamatok es összefüggések megértését, valamint az átadott ismeretek készségszerű, gyakorlati alkalmazhatóságát.

A jövendő külgazdasági attasék számára mindehhez nyújt segítséget a kézikönyv, amely a Külgazdasági es Külügyminisztérium által alapított Magyar Diplomáciai Akadémia, a Külügyi es Külgazdasági Intézet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, valamint a Budapesti Corvinus Egyetem oktatóinak támogatásával és közreműködésével készült el több mint két év odaadó munkáját követően.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-kutasi-gazdasagdiplomacia-elmelet-es-gyakorlat-felkeszulo-diplomataknak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave