Nagy Sándor Gyula, Kutasi Gábor (szerk.)

Gazdaságdiplomácia

Elmélet és gyakorlat felkészülő diplomatáknak


Vámok és a piacra lépés egyéb akadályai

Bár ma a kereskedelem szabadságfoka magas, azaz az áruk és szolgáltatások döntő többsége a legtöbb piacra akadálymentesen áramolhat, mind az áru, mind a szolgáltatásexport előtt állhatnak azok exportját nehezítő akadályok. Ezek az akadályok különféle módon nehezíthetik, akadályozhatják vagy akár lehetetlenné is tehetik az exportot vagy az exportügylet megvalósítását. Az akadályok megnövelhetik az exporttermék vagy szolgáltatás árát, közvetve növelhetik az exporthoz kapcsolódó költségeket, megnyújthatják az exportügylet bonyolítási idejét vagy meg is akadályozhatják az exportot. Az akadályok elleni küzdelemnek megvannak a módjai és eszközei, a küzdelem első lépése azonban az akadály felismerése és azonosítása. Ez nem könnyű, mert az eszközök nagy része rejtett, közvetett, s egyre gyakrabban nem nyíltan a kereskedelmet hivatottak akadályozni (mint például egy vám vagy egy kvóta), hanem például egészségügyi korlátozásnak álcázva akadályoz meg mondjuk a húskészítmények importját. Másik példa az amúgy teljesen észszerűtlen vámeljárási szabályokkal igyekszik körülményesebbé tenni az export megvalósulását – ezek egy része a KKV-k számára túl bonyolult és drága, nehezen finanszírozható akadályokat (akadályok elleni küzdelmet) eredményezhet. Ebben az alfejezetben ezekről az akadályokról olvasható egy átfogó áttekintés.

Gazdaságdiplomácia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 598 9

A külgazdasági attasék kiemelt szerepet játszanak Magyarország gazdasági érdekeinek képviseletében és üzleti kapcsolatainak bővítésében. Ebből következően az ő felkészültségükön is múlik, hogy a magyar vállalkozások milyen mélységben és sikerrel férnek hozzá a világ gazdasági lehetőségeihez. E felkészültség sokrétű: többek között makrogazdasági, üzleti, vállalkozói, külkereskedelmi, adózási, projektmenedzselési, protokoll-, időgazdálkodási vagy éppen információszerzési és -elemzési ismereteket is igényel. A szerzők törekvése az volt, hogy az egyes fejezetek végen található összefoglaló kérdések, kiemelt kulcsfogalmak, hasznos információforrások és minél több esettanulmány segítse a folyamatok es összefüggések megértését, valamint az átadott ismeretek készségszerű, gyakorlati alkalmazhatóságát.

A jövendő külgazdasági attasék számára mindehhez nyújt segítséget a kézikönyv, amely a Külgazdasági es Külügyminisztérium által alapított Magyar Diplomáciai Akadémia, a Külügyi es Külgazdasági Intézet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, valamint a Budapesti Corvinus Egyetem oktatóinak támogatásával és közreműködésével készült el több mint két év odaadó munkáját követően.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-kutasi-gazdasagdiplomacia-elmelet-es-gyakorlat-felkeszulo-diplomataknak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave