Nagy Sándor Gyula, Kutasi Gábor (szerk.)

Gazdaságdiplomácia

Elmélet és gyakorlat felkészülő diplomatáknak


A külpiacra lépés előkészítése

A külpiacra lépésnek vannak belső vállalati és külső gazdasági motivációi. Profitorientált cég esetében mindenképpen szerepel az indítékok között a gazdasági racionalitás, azaz a külső piacra való kilépéstől várható gazdaságossági eredmények, a nemzetközi cseréből származható komparatív előnyök kihasználása (Bozsik, 2011). A kilépésre két lehetséges mód adódik. Az egyik a közvetlen export, amikor a KKV saját maga külkereskedik. Ehhez azonban jelentős humántőke-beruházás kell: idegen nyelveket beszélő képzett külkereskedők szükségesek. A másik a közvetett export, azaz amikor egy cég nem közvetlenül szállít külső piacokra, hanem egy külkereskedelmi vállalaton keresztül exportál (pl. bizományosi szerződéses formában). Ez általában az olcsóbb megoldás. A kettő közötti választás a külkereskedelmi forgalom és a vállalati stratégia függvénye. Közvetett export esetében is szükség van legalább a megbízást adó menedzser külkereskedelmi szakértelmére, hiszen a tranzakció kockázatait a megbízó viseli, igaz, a döntéseket is neki kell meghoznia. A külpiacra lépés kockázatait csökkenthetik az alábbi alfejezetek nemzetközi marketing és külkereskedelmi technikai ismeretei.

Gazdaságdiplomácia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 598 9

A külgazdasági attasék kiemelt szerepet játszanak Magyarország gazdasági érdekeinek képviseletében és üzleti kapcsolatainak bővítésében. Ebből következően az ő felkészültségükön is múlik, hogy a magyar vállalkozások milyen mélységben és sikerrel férnek hozzá a világ gazdasági lehetőségeihez. E felkészültség sokrétű: többek között makrogazdasági, üzleti, vállalkozói, külkereskedelmi, adózási, projektmenedzselési, protokoll-, időgazdálkodási vagy éppen információszerzési és -elemzési ismereteket is igényel. A szerzők törekvése az volt, hogy az egyes fejezetek végen található összefoglaló kérdések, kiemelt kulcsfogalmak, hasznos információforrások és minél több esettanulmány segítse a folyamatok es összefüggések megértését, valamint az átadott ismeretek készségszerű, gyakorlati alkalmazhatóságát.

A jövendő külgazdasági attasék számára mindehhez nyújt segítséget a kézikönyv, amely a Külgazdasági es Külügyminisztérium által alapított Magyar Diplomáciai Akadémia, a Külügyi es Külgazdasági Intézet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, valamint a Budapesti Corvinus Egyetem oktatóinak támogatásával és közreműködésével készült el több mint két év odaadó munkáját követően.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-kutasi-gazdasagdiplomacia-elmelet-es-gyakorlat-felkeszulo-diplomataknak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave