Nagy Sándor Gyula, Kutasi Gábor (szerk.)

Gazdaságdiplomácia

Elmélet és gyakorlat felkészülő diplomatáknak


Külgazdasági összefüggések

A nyitott gazdaságok szempontjából leginkább meghatározó terület a külgazdasági kapcsolatok elemzési módszere. Nyitott nemzetgazdaságok esetében a külkereskedelmi-külgazdasági folyamatok rendkívüli jelentőséggel bírnak. A nemzetközi gazdasági kapcsolatokban való részvétel visszahat az egyes országok teljesítményére, így elengedhetetlen a határon átnyúló tevékenységek elemzése. Jóllehet a külkereskedelem, valamint a külgazdaság kifejezéseket a hétköznapi életben sokszor szinte szinonimaként használják, mégis fontos tisztában lenni e két fogalom közötti különbséggel. A külkereskedelem gyakorlatilag az áruk és szolgáltatások nemzetközi forgalmára (exportjára és importjára) utal, míg a külgazdaság tágabb kategóriaként definiálható, amely az előbbin túlmenően egyéb folyamatokat (pl. tőkeáramlásokat) is magában foglal. A két koncepció közötti eltérés jól látható egy ország fizetési mérlegében is, amennyiben a külkereskedelem tulajdonképpen a folyó fizetési mérlegnek csak egy szűk részmérlegét – a külkereskedelmi mérleget – adja. Ezzel szemben a tágabban értelmezett külgazdasági kapcsolatok a fizetési mérleg egyéb tételeit, illetve részmérlegeit is érintik. A továbbiakban azokat a legfontosabb viszonyszámokat, valamint módszereket ismertetjük, melyek segítségével átfogó képet kaphatunk a külgazdasági kapcsolatok alakulásáról.

Gazdaságdiplomácia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 598 9

A külgazdasági attasék kiemelt szerepet játszanak Magyarország gazdasági érdekeinek képviseletében és üzleti kapcsolatainak bővítésében. Ebből következően az ő felkészültségükön is múlik, hogy a magyar vállalkozások milyen mélységben és sikerrel férnek hozzá a világ gazdasági lehetőségeihez. E felkészültség sokrétű: többek között makrogazdasági, üzleti, vállalkozói, külkereskedelmi, adózási, projektmenedzselési, protokoll-, időgazdálkodási vagy éppen információszerzési és -elemzési ismereteket is igényel. A szerzők törekvése az volt, hogy az egyes fejezetek végen található összefoglaló kérdések, kiemelt kulcsfogalmak, hasznos információforrások és minél több esettanulmány segítse a folyamatok es összefüggések megértését, valamint az átadott ismeretek készségszerű, gyakorlati alkalmazhatóságát.

A jövendő külgazdasági attasék számára mindehhez nyújt segítséget a kézikönyv, amely a Külgazdasági es Külügyminisztérium által alapított Magyar Diplomáciai Akadémia, a Külügyi es Külgazdasági Intézet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, valamint a Budapesti Corvinus Egyetem oktatóinak támogatásával és közreműködésével készült el több mint két év odaadó munkáját követően.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-kutasi-gazdasagdiplomacia-elmelet-es-gyakorlat-felkeszulo-diplomataknak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave