Nagy Sándor Gyula, Kutasi Gábor (szerk.)

Gazdaságdiplomácia

Elmélet és gyakorlat felkészülő diplomatáknak


A várakozások szerepe a gazdaság működésében

Végezetül egy olyan általános tényezőről ejtünk szót, amely szubjektív jellegéből adódóan árnyalja az előrejelzéseket. A gazdasági életben – mikro- és makroszinten egyaránt – kiemelt jelentőséggel bírnak a gazdasági szereplők jövőre vonatkozó elképzelései. A várakozások ugyanis már a jelenben befolyásolják a döntéseket, amelyek végül hatással lesznek a folyamatok jövőbeli alakulására. Ezt a mechanizmust hívjuk sokszor a várakozások önbeteljesítő hatásának, ami a gazdasági szférának szinte minden részterületén megfigyelhető. Ha a szereplők (például a vállalatok) arra számítanak, hogy a jövőben magasabb lesz az infláció, akkor már a jelenben ennek megfelelően emelni kezdik az árakat, ami végül tényleg növekvő inflációt fog eredményezni. Nem véletlen, hogy a már említett várakozási csatorna miért játszik olyan nagy szerepet a jegybank monetáris politikájában. Hasonlóan fontos szerepe van a várakozásoknak a fogyasztás és a beruházások területén is. Értelemszerűen, ha a szereplők inkább pozitívnak értékelik a közeljövő folyamatait, akkor hajlamosabbak lesznek többet költeni, akár fogyasztási, akár beruházási céllal, ami végső soron magasabb GDP-növekedésben fog kifejeződni. Negatív várakozások esetén a helyzet az előzővel többnyire ellentétes, a gazdaságra gyakorolt várható összhatás inkább kedvezőtlen lesz. A várakozások azonosítására szolgálnak a különféle bizalmi és üzleti indexek, amelyekből a gazdasági klíma várható alakulására vonhatunk le következtetéseket. Különböző országokban különböző indikátorok állnak rendelkezésre, így általánosan használható mutatók nem igazán léteznek. Természetesen a legnagyobb és a világgazdasági folyamatok szempontjából leginkább meghatározó gazdaságok (pl. Egyesült Államok) eseményei hatással vannak más régiókra, illetve országokra, ezért ezen gazdaságok indikátorainak alakulását mindenképpen indokolt figyelemmel kísérni.

Gazdaságdiplomácia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 598 9

A külgazdasági attasék kiemelt szerepet játszanak Magyarország gazdasági érdekeinek képviseletében és üzleti kapcsolatainak bővítésében. Ebből következően az ő felkészültségükön is múlik, hogy a magyar vállalkozások milyen mélységben és sikerrel férnek hozzá a világ gazdasági lehetőségeihez. E felkészültség sokrétű: többek között makrogazdasági, üzleti, vállalkozói, külkereskedelmi, adózási, projektmenedzselési, protokoll-, időgazdálkodási vagy éppen információszerzési és -elemzési ismereteket is igényel. A szerzők törekvése az volt, hogy az egyes fejezetek végen található összefoglaló kérdések, kiemelt kulcsfogalmak, hasznos információforrások és minél több esettanulmány segítse a folyamatok es összefüggések megértését, valamint az átadott ismeretek készségszerű, gyakorlati alkalmazhatóságát.

A jövendő külgazdasági attasék számára mindehhez nyújt segítséget a kézikönyv, amely a Külgazdasági es Külügyminisztérium által alapított Magyar Diplomáciai Akadémia, a Külügyi es Külgazdasági Intézet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, valamint a Budapesti Corvinus Egyetem oktatóinak támogatásával és közreműködésével készült el több mint két év odaadó munkáját követően.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-kutasi-gazdasagdiplomacia-elmelet-es-gyakorlat-felkeszulo-diplomataknak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave