Nagy Sándor Gyula, Kutasi Gábor (szerk.)

Gazdaságdiplomácia

Elmélet és gyakorlat felkészülő diplomatáknak


Fuvarokmányok és szállítmányozói elismervények

A fuvarlevelek (vagy azok másodpéldányai), az eladó számára bizonyítják a fuvarozási szerződés létrejöttét, és többnyire tartalmazzák azok leglényegesebb feltételeit is, számlaként szolgálnak a befizetett fuvardíjról és egyéb költségekről, igazolják a feladás időpontját és többnyire a feladott áru mennyiségét is, utólagos rendelkezési jogot biztosítanak a küldemény felett, és az esetleges reklamációk érvényesítésénél sem nélkülözhetők. A fuvarlevél vagy másodpéldánya – fizetés fejében történő – átadásának megkövetelésével kivédheti az eladó a birtokon kívül kerülés kockázatát, és így olyan okmányok birtokába jut, amelyekre az általa támasztandó esetleges reklamációk rendezéséhez is szüksége lehet. A fuvarlevelek általában tartalmazzák az áru feletti rendelkezés jogát, de nem a tulajdonjogot. A tulajdonjog három eleme (birtoklás, használat, rendelkezési jog) közül csak az utóbbival rendelkeznek, tehát például a vasúti fuvarlevél másodpéldánya sem értékpapír. A fuvarozók kiszolgáltatják a címzettnek a küldeményt a fuvarlevél felmutatása nélkül is. A szállítmányozók a megbízás alapján fuvaroztatásra átvett árukról állítják ki a különböző elismervényeket.

Gazdaságdiplomácia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 598 9

A külgazdasági attasék kiemelt szerepet játszanak Magyarország gazdasági érdekeinek képviseletében és üzleti kapcsolatainak bővítésében. Ebből következően az ő felkészültségükön is múlik, hogy a magyar vállalkozások milyen mélységben és sikerrel férnek hozzá a világ gazdasági lehetőségeihez. E felkészültség sokrétű: többek között makrogazdasági, üzleti, vállalkozói, külkereskedelmi, adózási, projektmenedzselési, protokoll-, időgazdálkodási vagy éppen információszerzési és -elemzési ismereteket is igényel. A szerzők törekvése az volt, hogy az egyes fejezetek végen található összefoglaló kérdések, kiemelt kulcsfogalmak, hasznos információforrások és minél több esettanulmány segítse a folyamatok es összefüggések megértését, valamint az átadott ismeretek készségszerű, gyakorlati alkalmazhatóságát.

A jövendő külgazdasági attasék számára mindehhez nyújt segítséget a kézikönyv, amely a Külgazdasági es Külügyminisztérium által alapított Magyar Diplomáciai Akadémia, a Külügyi es Külgazdasági Intézet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, valamint a Budapesti Corvinus Egyetem oktatóinak támogatásával és közreműködésével készült el több mint két év odaadó munkáját követően.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-kutasi-gazdasagdiplomacia-elmelet-es-gyakorlat-felkeszulo-diplomataknak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave