Nagy Sándor Gyula, Kutasi Gábor (szerk.)

Gazdaságdiplomácia

Elmélet és gyakorlat felkészülő diplomatáknak


A nemzetközi szállítmánybiztosítási kockázatok és feltételek

Az alábbiakban röviden ismertetésre kerül az 1906-os angol Tengeri Biztosítási Törvény (Marine Insurance Act) szerinti előírásokat összevetve az újabb 1982. évi Lloyd’s szokvány záradékaival. Meg kell jegyezni, hogy mindkét szabályozás a nemzetközi gyakorlatban szokványként viselkedik, és használatos a mai magyar külkereskedelmi gyakorlatban is. A kétfajta feltételrendszer lényegi pontjaiban egymásnak megfeleltethetők, a kizárások körében történtek változások. Az 1906-os All Risks új megfelelője az Institute Cargo Clauses „A”: a fuvarozás veszélyeiből származó kockázatok legszélesebb körére nyújt fedezetet. A biztosító megtéríti a biztosított szállítmány veszteségéből, sérüléséből eredő károkat. All Risks esetén a kivétel a késedelem vagy az áru sajátos természete következtében bekövetkező károk. Az „A” esetében a kizárások szélesebb körűek, és a másik két („B” és „C”) biztosítási módozatra is vonatkoznak (Constantinovits, 2004). Ezek a következők: a biztosított súlyos gondatlansága, elégtelen vagy alkalmatlan csomagolás, fuvarozási eszköz alkalmatlansága, a hajótulajdonos (bérlő, üzemeltető) fizetésképtelensége, nukleáris reakció, radioaktivitás vagy radioaktív anyag használata által okozott kár.

Gazdaságdiplomácia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 598 9

A külgazdasági attasék kiemelt szerepet játszanak Magyarország gazdasági érdekeinek képviseletében és üzleti kapcsolatainak bővítésében. Ebből következően az ő felkészültségükön is múlik, hogy a magyar vállalkozások milyen mélységben és sikerrel férnek hozzá a világ gazdasági lehetőségeihez. E felkészültség sokrétű: többek között makrogazdasági, üzleti, vállalkozói, külkereskedelmi, adózási, projektmenedzselési, protokoll-, időgazdálkodási vagy éppen információszerzési és -elemzési ismereteket is igényel. A szerzők törekvése az volt, hogy az egyes fejezetek végen található összefoglaló kérdések, kiemelt kulcsfogalmak, hasznos információforrások és minél több esettanulmány segítse a folyamatok es összefüggések megértését, valamint az átadott ismeretek készségszerű, gyakorlati alkalmazhatóságát.

A jövendő külgazdasági attasék számára mindehhez nyújt segítséget a kézikönyv, amely a Külgazdasági es Külügyminisztérium által alapított Magyar Diplomáciai Akadémia, a Külügyi es Külgazdasági Intézet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, valamint a Budapesti Corvinus Egyetem oktatóinak támogatásával és közreműködésével készült el több mint két év odaadó munkáját követően.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-kutasi-gazdasagdiplomacia-elmelet-es-gyakorlat-felkeszulo-diplomataknak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave