Nagy Sándor Gyula, Kutasi Gábor (szerk.)

Gazdaságdiplomácia

Elmélet és gyakorlat felkészülő diplomatáknak


Az OSINT fogalma, kialakulása, szerepe és jelentősége az információszerzésben

A nyílt forrásból történő információszerzés története az ókorig nyúlik vissza, de valódi paradigmaváltást az internet hozott, mivel az interneten szinte minden adat olcsón és gyorsan elérhetővé vált, az információ a könyvtárakból átterelődött a számítógépekre. A ma már történelminek tekinthető OSINT újságcikkek fordítását jelentette, amelyekből jelentéseket készítettek. A mai OSINT intenzív forráskutatást, feldolgozást és a jelentős munkába való beillesztést foglalja magában. A hírszerzésben az OSINT hozzávetőleg ötven éve önálló hírszerzési ágként jelent meg. A szakirodalom az internet megjelenésétől az OSINT második generációjáról (web 2.0) beszél, időben 2005-től számítják, amikor az Egyesült Államok Hírszerző Közösségében szervezeti formában is megjelent (OPEN Source Center, 2005). A hírszerzés elméletének kidolgozója, Sherman Kent szerint a hírszerzés szervezeti forma, munkamódszer és ismeret. Ugyanez elmondható az OSINT-ról mint hírszerzési módszerről is. A személyi számítógépek felhasználása (a 90-es évektől) is hozzájárult a nyílt forrású hírszerzés elterjedéséhez. Ma már az OSINT harmadik generációjáról (web 3.0, szemantikus web) beszélhetünk, amely az adatok közvetlen és közvetett gépi feldolgozását jelenti. A gépi feldolgozás magában foglalja a forráskutatást, az információk összegyűjtését, feldolgozását, jelentések összeállítását meghatározott szempontok szerint (Heater–Blum, 2018). Az OSINT elnevezés valójában a hírszerző szolgálatoktól ered, de közel sem csak ezek a szolgálatok alkalmazzák, rohamosan terjedt el az élet számos területén. Ma már előszeretettel alkalmazzák szervezetszerű formában az állami szférán túl gazdasági szervezetek, állami és magánvállalatok a sajátos információs igényeik kielégítésére.

Gazdaságdiplomácia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 598 9

A külgazdasági attasék kiemelt szerepet játszanak Magyarország gazdasági érdekeinek képviseletében és üzleti kapcsolatainak bővítésében. Ebből következően az ő felkészültségükön is múlik, hogy a magyar vállalkozások milyen mélységben és sikerrel férnek hozzá a világ gazdasági lehetőségeihez. E felkészültség sokrétű: többek között makrogazdasági, üzleti, vállalkozói, külkereskedelmi, adózási, projektmenedzselési, protokoll-, időgazdálkodási vagy éppen információszerzési és -elemzési ismereteket is igényel. A szerzők törekvése az volt, hogy az egyes fejezetek végen található összefoglaló kérdések, kiemelt kulcsfogalmak, hasznos információforrások és minél több esettanulmány segítse a folyamatok es összefüggések megértését, valamint az átadott ismeretek készségszerű, gyakorlati alkalmazhatóságát.

A jövendő külgazdasági attasék számára mindehhez nyújt segítséget a kézikönyv, amely a Külgazdasági es Külügyminisztérium által alapított Magyar Diplomáciai Akadémia, a Külügyi es Külgazdasági Intézet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, valamint a Budapesti Corvinus Egyetem oktatóinak támogatásával és közreműködésével készült el több mint két év odaadó munkáját követően.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-kutasi-gazdasagdiplomacia-elmelet-es-gyakorlat-felkeszulo-diplomataknak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave