Nagy Sándor Gyula, Kutasi Gábor (szerk.)

Gazdaságdiplomácia

Elmélet és gyakorlat felkészülő diplomatáknak


A gazdasági hírszerzés és a keresőrendszerek alkalmazása

Az üzleti hírszerzésben a keresőrendszerek kétféle technológiát alkalmaznak: a strukturált adatok felkutatására szánt adatbányászatot és a strukturálatlan szövegek feldolgozására szánt szövegbányászatot. A gazdasági hírszerzésben gyakran alkalmazott módszer a periodikus figyelőrendszer. Ennek lényege: a robot meghatározott időszakonként egy pillanatnyi állapotmentést készít a vizsgálandó állományról, majd összehasonlítja a következő állapotmentéssel. Az összehasonlításból kiemeli az előre meghatározottak szerint a változásokat, majd ezeket automatikusan továbbítja a felhasználónak. Nyilvánvalóan ez egy csapatmunka eredménye, ahol több szakember összehangolt munkájára van szükség. Feltétlen szükség van egy tudásmenedzserre, aki összefogja a munkát, kapcsolatot tart a felhasználó és a rendszergazda között, megfogalmazza az igényeket és menedzseli a kutatást. A programozó fejleszti az alkalmazást, az elemző értékelő pedig értékeli a beérkezett nyers információt. Az információkeresés természetesen elvégeztethető külső információbróker alkalmazásával is, aki külső brókerrel végezteti el a feladatot. Sajnos a technika mai szintjén még nem létezik olyan módszer, amely automatikusan kész tudást tudna a vezetés asztalára tenni. Számítás és döntés kérdése, hogy egy szervezet a feladatokat saját erőkkel vagy kihelyezett formában oldja meg.

Gazdaságdiplomácia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 598 9

A külgazdasági attasék kiemelt szerepet játszanak Magyarország gazdasági érdekeinek képviseletében és üzleti kapcsolatainak bővítésében. Ebből következően az ő felkészültségükön is múlik, hogy a magyar vállalkozások milyen mélységben és sikerrel férnek hozzá a világ gazdasági lehetőségeihez. E felkészültség sokrétű: többek között makrogazdasági, üzleti, vállalkozói, külkereskedelmi, adózási, projektmenedzselési, protokoll-, időgazdálkodási vagy éppen információszerzési és -elemzési ismereteket is igényel. A szerzők törekvése az volt, hogy az egyes fejezetek végen található összefoglaló kérdések, kiemelt kulcsfogalmak, hasznos információforrások és minél több esettanulmány segítse a folyamatok es összefüggések megértését, valamint az átadott ismeretek készségszerű, gyakorlati alkalmazhatóságát.

A jövendő külgazdasági attasék számára mindehhez nyújt segítséget a kézikönyv, amely a Külgazdasági es Külügyminisztérium által alapított Magyar Diplomáciai Akadémia, a Külügyi es Külgazdasági Intézet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, valamint a Budapesti Corvinus Egyetem oktatóinak támogatásával és közreműködésével készült el több mint két év odaadó munkáját követően.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-kutasi-gazdasagdiplomacia-elmelet-es-gyakorlat-felkeszulo-diplomataknak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave