Nagy Sándor Gyula, Kutasi Gábor (szerk.)

Gazdaságdiplomácia

Elmélet és gyakorlat felkészülő diplomatáknak


Állami protokoll-lista mint a rangsorolás sarokköve

Amikor az államon belüli funkciók és azok megtestesítői közötti sorrend meghatározásáról van szó, a történelem során kialakult állami fontosságot, társadalmi berendezkedést, morális szokásjogot kell figyelembe venni. Ezt a sorrendet az ún. állami protokoll-listában rögzítik, az államok egy részében rendeletekkel megerősítve, máshol – így hazánkban is – csak informálisabb formában. A listát értelemszerűen minden államban az államfő (elnök, uralkodó, esetleg testület) vezeti, mint a szuverenitás megtestesítője. Utána a különböző hatalmi ágak, népképviseleti testületek, társadalmi közösségek (egyházak, szakmai, tudományos, művészeti testületek, esetlegesen kivételezett társadalmi csoportok) képviselői következnek. Monarchiákban a listában el kell helyezni az uralkodó családtagjait is. Amennyiben az eseményeken idegen állam képviselői is jelen vannak, az ő rangsorba helyezésükről is gondoskodni kell.

Gazdaságdiplomácia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 598 9

A külgazdasági attasék kiemelt szerepet játszanak Magyarország gazdasági érdekeinek képviseletében és üzleti kapcsolatainak bővítésében. Ebből következően az ő felkészültségükön is múlik, hogy a magyar vállalkozások milyen mélységben és sikerrel férnek hozzá a világ gazdasági lehetőségeihez. E felkészültség sokrétű: többek között makrogazdasági, üzleti, vállalkozói, külkereskedelmi, adózási, projektmenedzselési, protokoll-, időgazdálkodási vagy éppen információszerzési és -elemzési ismereteket is igényel. A szerzők törekvése az volt, hogy az egyes fejezetek végen található összefoglaló kérdések, kiemelt kulcsfogalmak, hasznos információforrások és minél több esettanulmány segítse a folyamatok es összefüggések megértését, valamint az átadott ismeretek készségszerű, gyakorlati alkalmazhatóságát.

A jövendő külgazdasági attasék számára mindehhez nyújt segítséget a kézikönyv, amely a Külgazdasági es Külügyminisztérium által alapított Magyar Diplomáciai Akadémia, a Külügyi es Külgazdasági Intézet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, valamint a Budapesti Corvinus Egyetem oktatóinak támogatásával és közreműködésével készült el több mint két év odaadó munkáját követően.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-kutasi-gazdasagdiplomacia-elmelet-es-gyakorlat-felkeszulo-diplomataknak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave