Nagy Sándor Gyula, Kutasi Gábor (szerk.)

Gazdaságdiplomácia

Elmélet és gyakorlat felkészülő diplomatáknak


Szuverén államok és az általuk létrehozott nemzetközi szervezetek rangsorolása

A történelem során sok konfliktust szült, hogy a nagyobb, erősebb államok több jogot vindikáltak maguknak, mint a többiek, miközben az erőviszonyok folyamatosan változtak. A II. Világháború utáni békerendszer, az annak pilléreként szolgáló nemzetközi jog már igazságosan rendelkezik, miszerint minden állam egyenlő jogokkal bír, függetlenül erejétől, lakosságának számosságától. Ennek megfelelően rangsorolásukat csak semleges kritériumok alapján szabad megtenni. Az ENSZ ültetési rendje jó példával szolgál: a tagállamok az angol ABC szerint ülnek, ráadásul minden közgyűlés előtt kisorsolnak egy betűt, amivel az ültetést kezdik, hogy ne rögzítsék egyszer s mindenkorra az elhelyezési rendet. Ugyanakkor a minden körülmények között betartandó protokolláris szabály a nemzetközi jogegyenlőséget kimondó alaptételéhez kell igazodjon, az ENSZ gyakorlata csak egy a lehetséges megoldások közül. Az Európai Unió kormányközi fórumain, például az ültetési rend az elnöki tisztség ellátásával van összefüggésben (a fő helyen, középen az elnök ül, jobbján a következő, balján az előző elnökkel, fél év leteltével mindenki eggyel balra ül). Ez az elnökség szerinti ültetés nem követi teljesen az ábécét, mivel már a kezdetekben törekedtek arra, hogy páros taglétszám esetén ne mindig ugyanarra a félévre jusson a tagállamok elnöki periódusa, illetve a bővítési hullámok során vegyék figyelembe az újak érdekeit is.) Nem lehet eléggé kiemelni, hogy a protokolláris események szervezőinek a feltétlenül tiszteletben tartandó alapelvek alkalmazása után a lehetséges variációk közül azt kell választania, amely a szervező állam érdekeinek a legjobban megfelel.

Gazdaságdiplomácia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 598 9

A külgazdasági attasék kiemelt szerepet játszanak Magyarország gazdasági érdekeinek képviseletében és üzleti kapcsolatainak bővítésében. Ebből következően az ő felkészültségükön is múlik, hogy a magyar vállalkozások milyen mélységben és sikerrel férnek hozzá a világ gazdasági lehetőségeihez. E felkészültség sokrétű: többek között makrogazdasági, üzleti, vállalkozói, külkereskedelmi, adózási, projektmenedzselési, protokoll-, időgazdálkodási vagy éppen információszerzési és -elemzési ismereteket is igényel. A szerzők törekvése az volt, hogy az egyes fejezetek végen található összefoglaló kérdések, kiemelt kulcsfogalmak, hasznos információforrások és minél több esettanulmány segítse a folyamatok es összefüggések megértését, valamint az átadott ismeretek készségszerű, gyakorlati alkalmazhatóságát.

A jövendő külgazdasági attasék számára mindehhez nyújt segítséget a kézikönyv, amely a Külgazdasági es Külügyminisztérium által alapított Magyar Diplomáciai Akadémia, a Külügyi es Külgazdasági Intézet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, valamint a Budapesti Corvinus Egyetem oktatóinak támogatásával és közreműködésével készült el több mint két év odaadó munkáját követően.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-kutasi-gazdasagdiplomacia-elmelet-es-gyakorlat-felkeszulo-diplomataknak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave