Nagy Sándor Gyula, Kutasi Gábor (szerk.)

Gazdaságdiplomácia

Elmélet és gyakorlat felkészülő diplomatáknak


Kronotípus és időgazdálkodás

Hogy hogyan állunk az időhöz, az idő megszervezéséhez, hogy ezt reprezentáljuk, magyarázatot adhat a kronotípusok (reggeliség-estiség jelensége, avagy pacsirták vs. baglyok) megismerése. Rigó (2017) összefoglalása alapján kronotípustól függetlenül, valószínűleg a test hőmérséklet-változásával függ össze az, hogy reggel általában pontosabban becsüljük meg az időtartamot. Az, hogy helyesen becsüljünk időtartamot, egyértelműen kapcsolatban áll azzal, hogy jól tudjunk az idővel gazdálkodni, de úgy tűnik, az eddigi szakirodalom szerint az időtartam becslése nem reggeliség-estiség kérdése lehet. Az pedig, hogy időrendben hogyan követik egymást a teendők, szintén egy részképessége lehet a hatékony időgazdálkodásnak, amelyben az estiek hatékonyabban teljesítenek a reggeliekhez képest. Ez az eredmény önmagában szintén nem a reggeliség-estiség függvénye, hanem inkább ahhoz kapcsolódik, hogy az estiek kognitív képességei között számtalan olyan van, amelyek előnyére válnak az időrendiségben való jobb teljesítménynek (pl. kognitív teljesítés képessége, mint a fluiditás, flexibilitás, originalitás, összességében magasabb szint az intelligenciamutatójában stb.) (Pfiffer at al., 2014; Giampietro–Cavallera, 2007). A másik időgazdálkodással kapcsolatos képesség lehet az időzítés képessége. Correa és munkatársai (2014) azt az eredményt kapták, hogy az estiek az esti időszakban mutatnak csak magas teljesítményt ebben, míg a reggeli időszakban látványosan romlik az időzítés képessége, míg a reggeli típusú személyek ezen képessége nem mutatott változást a napszak fényében. Ezeket azért fontos tudni, hogy össze tudjuk kapcsolni a teendők elvégzésének hatékonyságát a napszakkal, és ha megtehető, akkor a kollégáknak olyan lehetőséget tudjunk biztosítani például a műszakok (vagy home office, shared desk stb. munkaforma) meghatározása során, amelyek sokkal eredményesebb munkavégzést indukálhatnak. Épp azért lehetne ezeket figyelembe venni a munkaszervezéskor, mert további vizsgálatok szerint a fenti kronotípus-időzítés szinkron csak az egyszerű feladatokban jelent meg, a komplex feladatokban nem. Azaz épp azoknál a feladatoknál lehetne odafigyelni a kronotípus szerinti munkaszervezésre, amelyek kevésbé igényelnek felügyeletet (Natale et al., 2003). Természetesen ezek az eredmények még tesztelésre várnak, azonban mindenképpen inspirálnak, amikor a feladatkiosztás optimalizálásáról kell gondolkodni.

Gazdaságdiplomácia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 598 9

A külgazdasági attasék kiemelt szerepet játszanak Magyarország gazdasági érdekeinek képviseletében és üzleti kapcsolatainak bővítésében. Ebből következően az ő felkészültségükön is múlik, hogy a magyar vállalkozások milyen mélységben és sikerrel férnek hozzá a világ gazdasági lehetőségeihez. E felkészültség sokrétű: többek között makrogazdasági, üzleti, vállalkozói, külkereskedelmi, adózási, projektmenedzselési, protokoll-, időgazdálkodási vagy éppen információszerzési és -elemzési ismereteket is igényel. A szerzők törekvése az volt, hogy az egyes fejezetek végen található összefoglaló kérdések, kiemelt kulcsfogalmak, hasznos információforrások és minél több esettanulmány segítse a folyamatok es összefüggések megértését, valamint az átadott ismeretek készségszerű, gyakorlati alkalmazhatóságát.

A jövendő külgazdasági attasék számára mindehhez nyújt segítséget a kézikönyv, amely a Külgazdasági es Külügyminisztérium által alapított Magyar Diplomáciai Akadémia, a Külügyi es Külgazdasági Intézet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, valamint a Budapesti Corvinus Egyetem oktatóinak támogatásával és közreműködésével készült el több mint két év odaadó munkáját követően.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-kutasi-gazdasagdiplomacia-elmelet-es-gyakorlat-felkeszulo-diplomataknak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave