Nagy Sándor Gyula, Kutasi Gábor (szerk.)

Gazdaságdiplomácia

Elmélet és gyakorlat felkészülő diplomatáknak


Az Eurázsiai Gazdasági Unió (EEU)

Az Eurázsiai Gazdasági Unió (EEU) egy meglehetősen fiatal regionális integrációs szervezet, amelynek előzményei azonban az 1990-es évtized első felére nyúlnak vissza. Az integráció létrehozásának alapgondolata elsőként kazah részről fogalmazódott meg 1994-ben. A kezdeményezésben célként határozták meg egy olyan Eurázsiai Unió életre hívását, amely a gazdasági területre helyezte volna a hangsúlyt. Egy évvel később (1995-ben) Fehéroroszország, Oroszország, valamint Kazahsztán aláírtak egy vámunió létrehozásáról szóló dokumentumot, de a megvalósítás végül kudarcba fulladt. A következő mérföldkövet az a 2003-as megállapodás jelentette, amelyet az említett három állam és Ukrajna kötött egy „Egységes Gazdasági Térség” (Single Economic Space) kialakításáról. Az ukrajnai belpolitikai eseményeknek köszönhetően ez a próbálkozás is eredmény nélkül végződött, így az eurázsiai integrációs törekvés másodszor is falba ütközött. Néhány év múlva ismét a vámunió ötlete került előtérbe, és az „eredeti” három ország (Oroszország, Fehéroroszország, valamint Kazahsztán) 2007-ben aláírt egy megállapodást ezzel kapcsolatban. A harmadik integrációs kísérlet már sikeres volt, a közös vámtarifák pedig 2010-ben életbe is léptek.

Gazdaságdiplomácia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 598 9

A külgazdasági attasék kiemelt szerepet játszanak Magyarország gazdasági érdekeinek képviseletében és üzleti kapcsolatainak bővítésében. Ebből következően az ő felkészültségükön is múlik, hogy a magyar vállalkozások milyen mélységben és sikerrel férnek hozzá a világ gazdasági lehetőségeihez. E felkészültség sokrétű: többek között makrogazdasági, üzleti, vállalkozói, külkereskedelmi, adózási, projektmenedzselési, protokoll-, időgazdálkodási vagy éppen információszerzési és -elemzési ismereteket is igényel. A szerzők törekvése az volt, hogy az egyes fejezetek végen található összefoglaló kérdések, kiemelt kulcsfogalmak, hasznos információforrások és minél több esettanulmány segítse a folyamatok es összefüggések megértését, valamint az átadott ismeretek készségszerű, gyakorlati alkalmazhatóságát.

A jövendő külgazdasági attasék számára mindehhez nyújt segítséget a kézikönyv, amely a Külgazdasági es Külügyminisztérium által alapított Magyar Diplomáciai Akadémia, a Külügyi es Külgazdasági Intézet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, valamint a Budapesti Corvinus Egyetem oktatóinak támogatásával és közreműködésével készült el több mint két év odaadó munkáját követően.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-kutasi-gazdasagdiplomacia-elmelet-es-gyakorlat-felkeszulo-diplomataknak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave