Nagy Sándor Gyula, Kutasi Gábor (szerk.)

Gazdaságdiplomácia

Elmélet és gyakorlat felkészülő diplomatáknak


A latin-amerikai integrációs törekvések

Számos integrációs szervezet jött létre az amerikai kontinensen is. Ezek elsősorban a második világháborút követő protekcionizmus (importhelyettesítő iparosítás) negatív tapasztalatai, valamint külföldi nyomás miatt alakultak ki (Mészáros, 2008). A Közép-amerikai Közös Piacot (CACM) négy ország (El Salvador, Guatemala, Nicaragua és Honduras) hívta életre 1960-ban a Managuai Szerződéssel. Az integráció létrehozását mind gazdasági, mind pedig politikai okok motiválták. Az 1960-as években Costa Rica is csatlakozott a szervezethez, és az évtized közepére a tagállamok sikeresen lebontották egymás között a vámok túlnyomó részét. Az integráció indulásakor a térségen belüli export a teljes exportnak csak mintegy 7%-át tette ki, ez az arány azonban a 21. század elejére 30%-ra nőtt. Jóllehet a későbbiekben egy jelentősebb visszaesés volt megfigyelhető, összességében mégis elmondható, hogy a közös piac létrehozását követően szignifikáns mértékben nőtt a külkereskedelmi volumen.

Gazdaságdiplomácia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 598 9

A külgazdasági attasék kiemelt szerepet játszanak Magyarország gazdasági érdekeinek képviseletében és üzleti kapcsolatainak bővítésében. Ebből következően az ő felkészültségükön is múlik, hogy a magyar vállalkozások milyen mélységben és sikerrel férnek hozzá a világ gazdasági lehetőségeihez. E felkészültség sokrétű: többek között makrogazdasági, üzleti, vállalkozói, külkereskedelmi, adózási, projektmenedzselési, protokoll-, időgazdálkodási vagy éppen információszerzési és -elemzési ismereteket is igényel. A szerzők törekvése az volt, hogy az egyes fejezetek végen található összefoglaló kérdések, kiemelt kulcsfogalmak, hasznos információforrások és minél több esettanulmány segítse a folyamatok es összefüggések megértését, valamint az átadott ismeretek készségszerű, gyakorlati alkalmazhatóságát.

A jövendő külgazdasági attasék számára mindehhez nyújt segítséget a kézikönyv, amely a Külgazdasági es Külügyminisztérium által alapított Magyar Diplomáciai Akadémia, a Külügyi es Külgazdasági Intézet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, valamint a Budapesti Corvinus Egyetem oktatóinak támogatásával és közreműködésével készült el több mint két év odaadó munkáját követően.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-kutasi-gazdasagdiplomacia-elmelet-es-gyakorlat-felkeszulo-diplomataknak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave