Nagy Sándor Gyula, Kutasi Gábor (szerk.)

Gazdaságdiplomácia

Elmélet és gyakorlat felkészülő diplomatáknak


Bevezetés

A nemzetközi fejlesztési segélyezés vagy fejlesztési együttműködés a nemzetközi gazdasági kapcsolatok egyik fontos alrendszere. A „globális észak”, vagyis a világ fejlett országai, évente sok százmilliárd dollárnyi fejlesztési támogatást juttatnak a kevésbé fejlett „déli” országok számára. Noha a segélyek eltörpülnek más nemzetközi tőkeáramlásokhoz, például a multinacionális vállalatok közvetlen külföldi beruházásaihoz képest, számtalan alacsony jövedelmű ország számára jelentenek fontos finanszírozási forrást; nem egy ország esetében, különösen Afrika Szaharától délre fekvő térségében, szinte az összes kormányzati beruházás, sőt a kormányzat működési költségeinek jelentős hányada is segélyekből kerül kifizetésre. A nemzetközi fejlesztési segélyezés deklarált célja a globális szegénység fenntartható felszámolása. A donorországok tényleges segélyezési motivációi azonban meglehetősen komplexek, és elsősorban nem önzetlen megfontolások vezérlik őket. Noha a szegénység hosszú távú felszámolása egyértelműen érdekükben áll, a külgazdasági haszonszerzés, saját vállalataik piacra lépésének támogatása általában, illetve különböző geopolitikai, biztonsági és más célok előmozdítása sokszor fontosabb rövid távú érdekként jelenik meg.

Gazdaságdiplomácia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 598 9

A külgazdasági attasék kiemelt szerepet játszanak Magyarország gazdasági érdekeinek képviseletében és üzleti kapcsolatainak bővítésében. Ebből következően az ő felkészültségükön is múlik, hogy a magyar vállalkozások milyen mélységben és sikerrel férnek hozzá a világ gazdasági lehetőségeihez. E felkészültség sokrétű: többek között makrogazdasági, üzleti, vállalkozói, külkereskedelmi, adózási, projektmenedzselési, protokoll-, időgazdálkodási vagy éppen információszerzési és -elemzési ismereteket is igényel. A szerzők törekvése az volt, hogy az egyes fejezetek végen található összefoglaló kérdések, kiemelt kulcsfogalmak, hasznos információforrások és minél több esettanulmány segítse a folyamatok es összefüggések megértését, valamint az átadott ismeretek készségszerű, gyakorlati alkalmazhatóságát.

A jövendő külgazdasági attasék számára mindehhez nyújt segítséget a kézikönyv, amely a Külgazdasági es Külügyminisztérium által alapított Magyar Diplomáciai Akadémia, a Külügyi es Külgazdasági Intézet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, valamint a Budapesti Corvinus Egyetem oktatóinak támogatásával és közreműködésével készült el több mint két év odaadó munkáját követően.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-kutasi-gazdasagdiplomacia-elmelet-es-gyakorlat-felkeszulo-diplomataknak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave