Nagy Sándor Gyula, Kutasi Gábor (szerk.)

Gazdaságdiplomácia

Elmélet és gyakorlat felkészülő diplomatáknak


Hogyan integrálja az MNC egy ország kapacitásait a globális termelési láncokon keresztül?

A globalizáció előnyeit a multinacionális vállalatok tudják a leginkább kihasználni. A multinacionális vállalatok képesek arra, hogy az értékláncuk, termelési láncuk egyes elemeit szétbontsák (fragmentáció) és abba az országba helyezzék ki, ahol azt a leghatékonyabban tudják ellátni (globális optimalizáció). Termelési, ellátási lánc alatt azokat a tevékenységeket értjük, amelyeket a cégek és a munkavállalók teljesítenek annak érdekében, hogy a terméket a koncepciótól kezdve a végfelhasználásig előállítsák. A fogyasztó igényeinek kielégítéséért folyó gazdasági tevékenységet a munkamegosztás részekre bontja. Ez a vállalat részéről koordinációt igényel. A koordináció két alaptípusa a modern piacgazdaságban a piaci és a szervezeti koordináció. A vállalatok a tranzakciós költségek mérlegelése alapján döntenek arról, milyen tevékenységeket vonjanak be a szervezeti koordinációba, és melyeket koordináljanak piaci alapon (Chikán, 1997, 64).

Gazdaságdiplomácia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 598 9

A külgazdasági attasék kiemelt szerepet játszanak Magyarország gazdasági érdekeinek képviseletében és üzleti kapcsolatainak bővítésében. Ebből következően az ő felkészültségükön is múlik, hogy a magyar vállalkozások milyen mélységben és sikerrel férnek hozzá a világ gazdasági lehetőségeihez. E felkészültség sokrétű: többek között makrogazdasági, üzleti, vállalkozói, külkereskedelmi, adózási, projektmenedzselési, protokoll-, időgazdálkodási vagy éppen információszerzési és -elemzési ismereteket is igényel. A szerzők törekvése az volt, hogy az egyes fejezetek végen található összefoglaló kérdések, kiemelt kulcsfogalmak, hasznos információforrások és minél több esettanulmány segítse a folyamatok es összefüggések megértését, valamint az átadott ismeretek készségszerű, gyakorlati alkalmazhatóságát.

A jövendő külgazdasági attasék számára mindehhez nyújt segítséget a kézikönyv, amely a Külgazdasági es Külügyminisztérium által alapított Magyar Diplomáciai Akadémia, a Külügyi es Külgazdasági Intézet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, valamint a Budapesti Corvinus Egyetem oktatóinak támogatásával és közreműködésével készült el több mint két év odaadó munkáját követően.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-kutasi-gazdasagdiplomacia-elmelet-es-gyakorlat-felkeszulo-diplomataknak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave