Nagy Sándor Gyula, Kutasi Gábor (szerk.)

Gazdaságdiplomácia

Elmélet és gyakorlat felkészülő diplomatáknak


Összegzés

A multinacionális vállalatok életünk mindennapjait képezik. Amint láttuk, általános jellemzőjük, hogy két vagy több országban működnek, globális stratégiát alkotnak, valamint működési területük a globális piac. Nagyon könnyen ki tudják használni a globalizáció nyújtotta előnyöket (például az általuk kialakított globális értékláncokon keresztül), sokféle stratégiai céljuk lehet. Hatásaik mind az anyaország, mind a fogadó ország szempontjából sokrétűek lehetnek. Befektetési döntéseik során – a vállalat stratégiája függvényében – több szempontot is figyelembe vehetnek. Közös jellemzőjük, hogy általában figyelembe veszik döntéshozataluk során a kiszámíthatóságot, kedvező gazdasági és üzleti környezetet. A fogadó ország szempontjából talán a legnagyobb előnye a multinacionális vállalatok működésének, hogy több csatornán keresztül (például foglalkoztatási, kereskedelmi, költségvetési, technológiai spillover) hozzájárulhatnak egy ország fejlődéséhez, azonban erőteljes függés alakulhat ki a multinacionális vállalatok jelenlététől. Egyes országok iparágai, stratégiailag fontos tevékenységei, erőforrásai kerülhetnek a multinacionális vállalatok kezébe, ami egyrészt az államok szuverenitását, másrészt fejlődését csorbíthatja. Láttuk, hogy a vállalatok elsősorban saját céljaikat, profitjuk és/vagy piaci részesedésük növelését tartják szem előtt, sokszor a vállalati felelősségvállalás mögött is ezen érdekek húzódnak meg. Ha egy beruházás nem teljesíti a hozzá fűzött reményeket, egy vállalat könnyebben otthagyhatja a fogadó országot és kereshet egy kedvezőbb beruházási környezetet. Azonban fontos megemlíteni, hogy minden multinacionális vállalat más és más, más jellemzőkkel és célokkal. Nem szabad általánosítani, érdemes mindig az adott konkrét esetet megvizsgálni és az információk alapján elemezni az adott multinacionális vállalat viselkedését.

Gazdaságdiplomácia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 598 9

A külgazdasági attasék kiemelt szerepet játszanak Magyarország gazdasági érdekeinek képviseletében és üzleti kapcsolatainak bővítésében. Ebből következően az ő felkészültségükön is múlik, hogy a magyar vállalkozások milyen mélységben és sikerrel férnek hozzá a világ gazdasági lehetőségeihez. E felkészültség sokrétű: többek között makrogazdasági, üzleti, vállalkozói, külkereskedelmi, adózási, projektmenedzselési, protokoll-, időgazdálkodási vagy éppen információszerzési és -elemzési ismereteket is igényel. A szerzők törekvése az volt, hogy az egyes fejezetek végen található összefoglaló kérdések, kiemelt kulcsfogalmak, hasznos információforrások és minél több esettanulmány segítse a folyamatok es összefüggések megértését, valamint az átadott ismeretek készségszerű, gyakorlati alkalmazhatóságát.

A jövendő külgazdasági attasék számára mindehhez nyújt segítséget a kézikönyv, amely a Külgazdasági es Külügyminisztérium által alapított Magyar Diplomáciai Akadémia, a Külügyi es Külgazdasági Intézet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, valamint a Budapesti Corvinus Egyetem oktatóinak támogatásával és közreműködésével készült el több mint két év odaadó munkáját követően.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-kutasi-gazdasagdiplomacia-elmelet-es-gyakorlat-felkeszulo-diplomataknak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave