Hévizi Ottó

Diaphoron. Különbözés

Rendhagyó betekintés a filozófia terébe


Látáspróba mókussal

Mielőtt körbetekintenénk a filozófia terében, szükség van előzetes látáspróba-vizsgálatra. A filozófia nem csak kifelé néz, oda, amit Kant korában így neveznek: „világbölcselet” (Weltweisheit). Legkésőbb Szókratész óta a filozófia, mint idéztem mások nyomán, befelé is néző, „önmagára visszafordult” tekintet, kérdezés magunkra, felfogásunk sötét vagy legalábbis szürke zónájára, melyet szemléletünk, észjárásunk általában át nem látott, sokszor nem is sejtett peremfeltételeinek tarthatunk.

Diaphoron. Különbözés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 571 2

A szerző egy képzetes téren át vezeti az olvasót az egyetemes filozófia alapvető fogalmait és elképzeléseit megismertetve. A filozófiai tér planetáriumában való utazás során kiderül, mit jelent belépni ebbe a térbe vagy kívül állni rajta. Megismerkedünk a tudással, a nem tudással, különféle irányzatokkal, az igazság, a valóság kétességével, képet kaphatunk a filozófiai tér külső és belső határairól.

A könyv szerint a filozófia nem más, mint érvekkel végiggondolt, olykor a végsőkig vitt „különbözés” (görögül: diaphoron) tere. A szellemi relativitás tere, de nem a relativizmusé, a gondolati forgandóságé, és nem a teljes felfordulásé. A különbözésen, sokarcúságon, a sokféle értelemadáson alapuló filozófiakép azt a megfontolást tükrözi, amelyet Robert Musil így fejez ki: „A szellemnek megvannak a szigorú törvényei. Ha sokértelművé válik, annak egyértelmű sokértelműségnek kell lennie.”

A szerző filozófus, eszmetörténész, az MTA doktora, a Bölcsészettudományi Kutatóközpont tudományos tanácsadója, egyetemi tanár.

Hivatkozás: https://mersz.hu/hevizi-diaphoron-kulonbozes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave