Gilányi Zsolt

Piacgazda(g)ság. Oikonomia vagy khrematistiké?


A Chicago-terv

A 1929–33-as nagy gazdasági válság után a modern hitelpénzrendszer megreformálására egy másik megoldási javaslat is született, amely az egyéni ösztönzők szempontjából a rendszer működésén nem változtatott volna, mint Gesell szabadpénz-rendszere. A javaslat Chicago-terv néven vált ismertté (Benes–Kumhof, 2012). A terv kinyilatkoztatott célja a modern hitelpénzrendszer kilengéseinek mérséklése volt a hitelállomány és a pénzállomány szétválasztásával. A Chicago-tervet támogató közgazdászok szerint ugyanis a jelenlegi hitelpénzrendszer felerősíti a gazdasági kilengéseket, mert a pénzmennyiséget alapvetően a kereskedelmi bankok hitelkihelyezésein keresztül a nem banki szereplők hitelkereslete határozza meg. Nevezetesen, a gazdasági fellendülések időszakában, amikor hitelből beruháznak a vállalkozók, több pénz is kerül a gazdaságba, még jobban élénkül a gazdaság, mint ha nem kerülne be többletpénz a vállalkozók hitelfelvételével párhuzamosan; és fordítva, amikor recesszió van, akkor nem vesznek fel elégséges mennyiségű újabb hiteleket, és a hitelek visszafizetése okán a pénzállomány még akár csökkenhet is. A központi bank nem képes a gazdaságban lévő pénzmennyiséget érdemben befolyásolni.

Piacgazda(g)ság. Oikonomia vagy khrematistiké?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 563 7

Adam Smith óta a piacgazdaság leírását célzó közgazdaság-tudomány (oikonomics=economics) az első sorában félresiklott. Legfőképp a piacgazdaság nem oikonomikus gazdasági rendszer, hanem krematisztikus; ezért nem is a homo oikonomikus racionalitása a fő probléma, hanem a homo khrematistikus hiánya. OIKONOMIA az emberi szükségletek kielégítésére irányuló vagyonszerzést jelenti; a pénz szükségletkielégítésre való felhasználását. KHREMATISTIKÉ „pénzfialtatást”, azaz pénzszerzésre irányuló vagyonszerzést takar; a pénz pénzszerzésre való felhasználását.

A könyv célja a társadalmi gazdagság változását meghatározó alapvető mechanizmusok tudományos igényű feltérképezése abban a piacgazdaságnak nevezett valóságban, amiben jelenleg élünk, és amelyet bérmunkán alapuló krematisztikus gazdaságnak azonosítunk.

"Íme egy szokatlanul provokatív közgazdasági olvasmány, amely nem fél visszanyúlni a közgazdaságtan legmélyebb alapjaihoz." (Török Ádám)

Hivatkozás: https://mersz.hu/gilanyi-piacgazda(g)sag-oikonomia-vagy-khrematistike//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave