Gilányi Zsolt

Piacgazda(g)ság. Oikonomia vagy khrematistiké?


Az általános egyensúlyelmélet (ortodox elmélet) logikai felépítése

Az általános egyensúlyelmélet egyik kidolgozója, Léon Walras (1900:xi) Les éléments d’économie politique pure című munkájában az ármeghatározás problémáját az alábbi módon fogalmazta meg: milyen árakon fognak cserélni a szereplők, ha ismerjük a birtokukban lévő jószágok mennyiségét és a szereplők jószágokra vonatkozó hasznosságértékelését (hasznosságfüggvényüket) „egy elképzelt tökéletes szabadverseny keretei között”? Ezt manapság az alábbi módon szokás megfogalmazni. Tekintsünk egyetlen időszakban egy kétszereplős, két tiszta magánjószágot tartalmazó tiszta cseregazdaságot (pure exchange economy), tehát egy olyan gazdaságot, ahol a szereplők a birtokukban lévő jószágokat kizárólag szükségleteik kielégítése végett cserélhetik, és hajlandók cserélni, azaz az a jószág, amit az egyik szereplő kapni szeretne, megegyezik azzal, amit a másik szeretne adni és fordítva, vagyis az akaratok kölcsönös egybeesésének feltétele fennáll. A tiszta magánjószág (pure private good) olyan jószág, amit a szereplők oly módon képesek birtokolni, hogy a jószággal járó összes hasznot és költséget a birtokos szedi, illetve állja. Ezt úgy is szokták mondani, hogy a fogyasztásából kizárható a többi szereplő.

Piacgazda(g)ság. Oikonomia vagy khrematistiké?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 563 7

Adam Smith óta a piacgazdaság leírását célzó közgazdaság-tudomány (oikonomics=economics) az első sorában félresiklott. Legfőképp a piacgazdaság nem oikonomikus gazdasági rendszer, hanem krematisztikus; ezért nem is a homo oikonomikus racionalitása a fő probléma, hanem a homo khrematistikus hiánya. OIKONOMIA az emberi szükségletek kielégítésére irányuló vagyonszerzést jelenti; a pénz szükségletkielégítésre való felhasználását. KHREMATISTIKÉ „pénzfialtatást”, azaz pénzszerzésre irányuló vagyonszerzést takar; a pénz pénzszerzésre való felhasználását.

A könyv célja a társadalmi gazdagság változását meghatározó alapvető mechanizmusok tudományos igényű feltérképezése abban a piacgazdaságnak nevezett valóságban, amiben jelenleg élünk, és amelyet bérmunkán alapuló krematisztikus gazdaságnak azonosítunk.

"Íme egy szokatlanul provokatív közgazdasági olvasmány, amely nem fél visszanyúlni a közgazdaságtan legmélyebb alapjaihoz." (Török Ádám)

Hivatkozás: https://mersz.hu/gilanyi-piacgazda(g)sag-oikonomia-vagy-khrematistike//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave