Gilányi Zsolt

Piacgazda(g)ság. Oikonomia vagy khrematistiké?


Pénz

A fenti negatív eredmény, miszerint decentralizált cseremechanizmussal a vak szerencsét leszámítva nem a kezdeti értékekből előre meghatározott általános egyensúlyi állapotba fog eljutni a gazdaság, már fél évszázada ismert. Ennek ellenére a tudományos eljárást áthágva az elmélet hívei mind úgy tesznek, mintha minden a legnagyobb rendben volna: a szereplők egy decentralizált általános alkufolyamat révén az általános egyensúlyi árakban állapodnak meg, és egyensúlyi áron kívül nem hajtanak végre cserét „egy olyan mechanizmussal, ami teljesen titok” (Hahn, 1982:54). Az elméletben ez a fekete lyuk önmagában is frusztráló: az általános egyensúlyelmélet az ármeghatározás elmélete kíván lenni, mely ármeghatározás hiányzik az elméletből (a kereslet és kínálat törvénye az elméletben egy feltételezés). A hívek közül a magukat „komoly” (Hahn, 1982) közgazdásznak nevezők azonban más problémát is látnak:

Piacgazda(g)ság. Oikonomia vagy khrematistiké?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 563 7

Adam Smith óta a piacgazdaság leírását célzó közgazdaság-tudomány (oikonomics=economics) az első sorában félresiklott. Legfőképp a piacgazdaság nem oikonomikus gazdasági rendszer, hanem krematisztikus; ezért nem is a homo oikonomikus racionalitása a fő probléma, hanem a homo khrematistikus hiánya. OIKONOMIA az emberi szükségletek kielégítésére irányuló vagyonszerzést jelenti; a pénz szükségletkielégítésre való felhasználását. KHREMATISTIKÉ „pénzfialtatást”, azaz pénzszerzésre irányuló vagyonszerzést takar; a pénz pénzszerzésre való felhasználását.

A könyv célja a társadalmi gazdagság változását meghatározó alapvető mechanizmusok tudományos igényű feltérképezése abban a piacgazdaságnak nevezett valóságban, amiben jelenleg élünk, és amelyet bérmunkán alapuló krematisztikus gazdaságnak azonosítunk.

"Íme egy szokatlanul provokatív közgazdasági olvasmány, amely nem fél visszanyúlni a közgazdaságtan legmélyebb alapjaihoz." (Török Ádám)

Hivatkozás: https://mersz.hu/gilanyi-piacgazda(g)sag-oikonomia-vagy-khrematistike//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave