Gilányi Zsolt

Piacgazda(g)ság. Oikonomia vagy khrematistiké?


Egyéni szinten

A tőkés termelési mód olvasatomban tehát nem más, mint krematisztikus termelési mód. A khrematistiké magyarul pénzfialtatást jelent. Egy szereplőnek nyilván akkor érdemes bármilyen krematisztikus (vagy más szóval üzleti) tervre pénzt költeni, ha időegység alatt több többletpénzt remél e költésből, mintha más üzleti tervbe vágna (kockázatokat is mérlegelve). Azt a pénzt, amelyet egy krematisztikus szereplő egy üzleti terv végrehajtásához elköltött a t-edik időszakig bezárólag, de még nem tudta a terveknek megfelelően realizálni mint bevétel, az üzleti terv t-edik időszaki lekötött tőkéjének (earmarked capital) nevezem. A félreértések elkerülése végett megint megismétlem, hogy a tőke a krematisztikus szereplő számviteli értelemben vett forrása, és nem termelőeszközt (számviteli értelemben is eszköz) jelent. A krematisztikus szereplő tehát az így definiált lekötött tőkéhez viszonyított elérhető nyereség alapján dönt.

Piacgazda(g)ság. Oikonomia vagy khrematistiké?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 563 7

Adam Smith óta a piacgazdaság leírását célzó közgazdaság-tudomány (oikonomics=economics) az első sorában félresiklott. Legfőképp a piacgazdaság nem oikonomikus gazdasági rendszer, hanem krematisztikus; ezért nem is a homo oikonomikus racionalitása a fő probléma, hanem a homo khrematistikus hiánya. OIKONOMIA az emberi szükségletek kielégítésére irányuló vagyonszerzést jelenti; a pénz szükségletkielégítésre való felhasználását. KHREMATISTIKÉ „pénzfialtatást”, azaz pénzszerzésre irányuló vagyonszerzést takar; a pénz pénzszerzésre való felhasználását.

A könyv célja a társadalmi gazdagság változását meghatározó alapvető mechanizmusok tudományos igényű feltérképezése abban a piacgazdaságnak nevezett valóságban, amiben jelenleg élünk, és amelyet bérmunkán alapuló krematisztikus gazdaságnak azonosítunk.

"Íme egy szokatlanul provokatív közgazdasági olvasmány, amely nem fél visszanyúlni a közgazdaságtan legmélyebb alapjaihoz." (Török Ádám)

Hivatkozás: https://mersz.hu/gilanyi-piacgazda(g)sag-oikonomia-vagy-khrematistike//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave