Kokas Károly

Kalauz a modern könyvtárak világába

A könyvtárak új feladatai és megváltozott szerepük a XXI. század elején


Az időutazó könyvtáros problémája

Giacomo Girolamo Casanova de Seignalt, azaz közismert nevén Casanovát mindenki ismeri. Azt azonban, hogy 1785-ben az egykori szerelmi és diplomáciai kalandor betöltve hatvanadik életévét pályát változtatott, már kevesebben tudják. Ekkor már nem számított igazán sikeres embernek. Ugyanakkor az közismert, hogy Casanova nagyon művelt ember volt. Sokoldalú olvasottsága és a korban párját ritkító tájékozottsága könyveiből is kitetszik. Így aztán nem csoda, hogy élete vége felé elfogadta, ha csalódottan, megkeseredve is, Josef Karl Emanuel Wallenstein (Waldstein) gróf ajánlatát, és könyvtárosnak állt a csehországi Dux (ma Duchcov) nevű városka kastélyában. Az 1798-ban bekövetkezett haláláig tartó tizenhárom évben többnyire a duxi kastély könyvtárában és levéltárában töltötte idejét, és ahogy Fellini világhírű filmjének végén látjuk, zsémbes és kötekedő öregember lett belőle, ám meggyőződése megmaradt, miszerint halála után nagy íróként fognak emlékezni rá.

Kalauz a modern könyvtárak világába

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 573 6

A szerző izgalmas utazásra hívja az olvasót, és meghökkentő kijelentésekkel avat be a digitálizálódó könyvtárak világába: lehet, hogy a könyvtár mint könyveket tároló fizikai hely – úgy ahogy száz éveken át megszoktuk – már a közeli jövőben teljesen átalakul? Miért? Hogyan lehetséges ez? Ennek a jelenségnek egyértelmű oka van: a könyvtárak jövője a hálózatban van. Dokumentumainak zöme már digitális: nincs példányszámuk, tetszőleges mennyiségben vannak jelen. Így a hozzáférés értékesebb lesz, mint maga a tulajdonlás, hisz a hálózat közmű, a hozzáférés pedig állandó, eszköztől, időtől és helytől függetlenül.

Természetesen a könyvtáraknál bekövetkezett paradigmaváltás kihat a könyvekben tárolt tudás felhasználásának teljes környezetére. A „könyvtár” az olvasás, a tudomány, az ismeretszerzés „helyeként” egy sokkal komplexebb kiszolgálásra képes világban ébred új életre. Valóságos digitális ökoszisztémák alakulnak ki, amelyek az egykori könyvtári környezet helyébe tolulnak. Csak egyvalami nem változik: az egész folyamat mögött álló, azt inicializáló szakember, a könyvtáros elkötelezettsége. A szerző ezt az átalakulási folyamatot mutatja be a múltból a jövőbe vezető időutazásra invitálva.

Kokas Károly kötetét mindenkinek ajánljuk, aki egy ismeretekben gazdag utazás során szeretné mélyebben megérteni a digitális átalakulást, amely nemcsak a könyvtári dokumentumok keletkezésének, tárolásának és kereshetőségének legújabb módjait, hanem magát az ismeretszerzést is forradalmi módon megváltoztatja.

A szerző a Szegedi Tudományegyetem Klebersberg Könyvtárának informatikai és információs főigazgató-helyettese, címzetes egyetemi docens. A Magyar Elektronikus Könyvtár, majd az Elektronikus Információszolgáltatás (EISZ) egyik megálmodója. Számos tankönyve, tudományos és ismeretterjesztő publikációja jelent meg a könyvtári informatika és a digitális bölcsészet tárgykörében.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kokas-kalauz-a-modern-konyvtarak-vilagaba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave