Falus András

Sakk? Patt!

Stratégiai játszmák az immunitásban


Immungenetika, szülői örökség

A sejtek kémialag nagyszámú felszíni és sejteken belüli molekulából állnak, ezek egy része az adott egyénre örökölten jellemző. A sejtek felszínén, a sejtmembránon az egyik ilyen, genetikailag meghatározott molekulacsalád az ún. „hisztokompatibilitási” (= szövettűrési) antigének csoportja. Az elnevezés a szerv- és szövetátültetés gyakorlatából ered. Régóta tudjuk, hogy e genetikailag jellemző molekulák hasonlóságától vagy különbözőségétől függ, hogy a szervátültetés során az egyik emberből a másikba átvitt szövetet milyen hosszan tűri el a befogadó szervezet immunrendszere. Egy ideje azt is tudjuk, hogy egy egész molekulacsaládról van szó, amelyet a „fő hisztokompatibilitási komplex” (MHC) génjei határoznak meg. Ha messzire visszatekintünk a törzsfejlődésben, azt láthatjuk, hogy az MHC-gének mindig a genom egy bizonyos rögzült helyére tömörülnek (emberben ez a 6. kromoszóma rövid karja, az egész emberi genom mintegy ezredrésze). Ez a tény, vagyis hogy az MHC-gének mindig nagyjából csoportosan együtt találhatók, az MHC-gének által meghatározott fehérjék kiemelt biológiai jelentőségét sejteti a törzsfejlődésben. Emberben HLA-nak (humán leukocita antigén) nevezzük az MHC-géneket és az általuk meghatározott fehérjéket. Az elnevezés oka, hogy korábban azt hitték, csak a fehérvérsejteken vannak MHC-molekulák.

Sakk? Patt!

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 577 4

A szerző rendkívül színes, érzékletes hasonlatokkal és példákkal teszi közérthetővé az immunrendszer működését. Egyebek mellett segít megérteni a védőoltások fontosságát, a genetikai örökségünk jelentőségét, a rákos sejtek burjánzásának folyamatát, és részletesen kitér napjaink mindenkit foglalkoztató problémájára, a koronavírusra is. A mostanában oly sokszor elhangzó nyájimmunitás, citokinvihar és egyéb, COVID–19-el kapcsolatos fogalmakat szemléletes módon mutatja be. Végezetül pedig bepillantást nyerhetünk a rohamosan fejlődő bioinformatikába, amely a kutatás szempontjából megkerülhetetlen tudományággá vált.

Mindenkinek ajánljuk, aki egy kicsit részletesebben érdeklődik a saját szervezetében zajló folyamatok iránt, és aki a „száraz” tudományos leírás helyett élvezetes stílusban, szellemesen megírt, rövid epizódokon keresztül szeretne közelebb kerülni az immunológiához.

Falus András immunológus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, a Semmelweis Egyetem Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézetének egykori vezetője. Az immunológia, a genomika és a bioinformatika nemzetközi hírű tudósa, tankönyvek, tudományos publikációk, rangos magyar és külföldi szakfolyóiratcikkek szerzője.

Hivatkozás: https://mersz.hu/falus-sakk-patt//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave