Falus András

Sakk? Patt!

Stratégiai játszmák az immunitásban


„Homing”, a hazatérés: immunsejtek vándorlásai hetedhét szövetben

Az immunrendszer sejtjei igazi „bolygó hollandi sejtek”, lételemük a szüntelen vándorlás. Az immunsejtek mindenhol ott vannak, hiszen az immunrendszernek minden, a szervezet egyensúlyát megbontó, az ő hatáskörébe tartozó veszélyes (lásd: 1., 7. fejezet) eseményről (fertőzés, rosszindulatú sejtelváltozás, gyulladás) tudósítást kell kapnia. Ez valósul meg a „hazamenés”, a „homing” során, amikor az immunrendszer kíváncsi sejtjei a nagyszámú kicsi (pl. nyirokcsomó, bőr) és nagy (pl. lép) immunszerv és a keringő vér és nyirok között cikáznak. A „hazamenés” szónál talán szerencsésebb a „hazatérés” kifejezés, ami jelzi, hogy a limfociták mozgása abban az értelemben szabályozott, hogy a perifériás bolyongás után jó eséllyel visszatérnek abba a szövetbe, ahol már megfordultak. A vér- és nyirokkeringés jelentik a gyorsforgalmi utak és vasutak hálózatát, az immunszervek pedig nemcsak pihenőhelyek a mozgás szempontjából, hanem igazi munkára (pl. ellenanyag-termelés, sejtes immunreakció stb.) is sor kerül, tehát valójában itt; a lépben, a nyirokcsomókban, a bélrendszer mentén és a bőrrel kapcsolódó immunológiai szövetekben működik (osztódik, differenciálódik, fehérjéket termel) az immunrendszer.

Sakk? Patt!

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 577 4

A szerző rendkívül színes, érzékletes hasonlatokkal és példákkal teszi közérthetővé az immunrendszer működését. Egyebek mellett segít megérteni a védőoltások fontosságát, a genetikai örökségünk jelentőségét, a rákos sejtek burjánzásának folyamatát, és részletesen kitér napjaink mindenkit foglalkoztató problémájára, a koronavírusra is. A mostanában oly sokszor elhangzó nyájimmunitás, citokinvihar és egyéb, COVID–19-el kapcsolatos fogalmakat szemléletes módon mutatja be. Végezetül pedig bepillantást nyerhetünk a rohamosan fejlődő bioinformatikába, amely a kutatás szempontjából megkerülhetetlen tudományággá vált.

Mindenkinek ajánljuk, aki egy kicsit részletesebben érdeklődik a saját szervezetében zajló folyamatok iránt, és aki a „száraz” tudományos leírás helyett élvezetes stílusban, szellemesen megírt, rövid epizódokon keresztül szeretne közelebb kerülni az immunológiához.

Falus András immunológus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, a Semmelweis Egyetem Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézetének egykori vezetője. Az immunológia, a genomika és a bioinformatika nemzetközi hírű tudósa, tankönyvek, tudományos publikációk, rangos magyar és külföldi szakfolyóiratcikkek szerzője.

Hivatkozás: https://mersz.hu/falus-sakk-patt//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave