Falus András

Sakk? Patt!

Stratégiai játszmák az immunitásban


Az immunrepertoire kialakulása, avagy nagyzási mágia a csontvelőben

Napjaink biológiájának, orvostudományának legfontosabb szemlélete, módszere, gondolkodási stratégiája a molekuláris biológia és genetika (lásd: Függelék 1.). Ez valóban a 20. század legnagyobb gondolati, sőt gyakorlati forradalma a biológiában és az orvostudományban. Ennek az áttörésnek minden eleme áthúzódik a 21. századba. A molekuláris biológia sikertörténete a kezdetekben rekombináns úton, sőt genetikai „jóslások” alapján előállított gyógyszerektől és medicinától kezdve a tömeges géndiagnosztikán (pl. DNS-chip, polimeráz láncreakció – PCR) át egészen Dollyig, az anyja „kimagvazott” (idézet: Magyar Narancs) petesejtjéből sejtmagátültetéssel „csinált” ikertestvér birkáig tartott. Ma már, az ezredforduló után további perspektívák tűntek (és folyamatosan tűnnek) fel, hiszen a hatalmas és nagyrészt nyílt adatbázisok (BIG DATA), a mesterséges intelligencia (AI) mellett reményteli próbálkozásoknak lehetünk tanúi a génterápiák esetében is (CRISPR). Ma még tulajdonképpen felmérhetetlen a molekuláris biológia Quo vadis-a, és az, hogy hol fejeződnek be az alkotó, játszó, felelős-felelőtlen ember lehetőségei és hol kezdődnek tevékenységének ökológiai, sőt jogi-etikai korlátai.

Sakk? Patt!

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 577 4

A szerző rendkívül színes, érzékletes hasonlatokkal és példákkal teszi közérthetővé az immunrendszer működését. Egyebek mellett segít megérteni a védőoltások fontosságát, a genetikai örökségünk jelentőségét, a rákos sejtek burjánzásának folyamatát, és részletesen kitér napjaink mindenkit foglalkoztató problémájára, a koronavírusra is. A mostanában oly sokszor elhangzó nyájimmunitás, citokinvihar és egyéb, COVID–19-el kapcsolatos fogalmakat szemléletes módon mutatja be. Végezetül pedig bepillantást nyerhetünk a rohamosan fejlődő bioinformatikába, amely a kutatás szempontjából megkerülhetetlen tudományággá vált.

Mindenkinek ajánljuk, aki egy kicsit részletesebben érdeklődik a saját szervezetében zajló folyamatok iránt, és aki a „száraz” tudományos leírás helyett élvezetes stílusban, szellemesen megírt, rövid epizódokon keresztül szeretne közelebb kerülni az immunológiához.

Falus András immunológus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, a Semmelweis Egyetem Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézetének egykori vezetője. Az immunológia, a genomika és a bioinformatika nemzetközi hírű tudósa, tankönyvek, tudományos publikációk, rangos magyar és külföldi szakfolyóiratcikkek szerzője.

Hivatkozás: https://mersz.hu/falus-sakk-patt//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave