Sinka Annamária

Történet és pillanat

Az intertextuális értelmezés lehetőségei Szabó Magda két regényében


Az elbeszélt (narratív) identitás

Ahogyan Thomka Beáta Narráció és reflexió című könyvében is hangsúlyozza, a modern regényben betöltött elbeszélői funkció, illetve az elbeszélő jelenlétének mozgásformái1 a prózapoétikában fontos kérdéskört alkotnak (Thomka, 1980: 12). Az elbeszélő a regény szereplőinek múltját apró szövegfragmentumokból, töredékes elbeszélésekből, emlékekből, kifakult fényképekből rekonstruálja. Tulajdonképpen tehát ezeknek a rekonstruált, részben fiktív múltaknak az előadásával, a megmaradt szövegtöredékek behúzásával teremt kapcsolatot a szereplők mikrovilága, családtörténete és a nemzeti, nagytörténelmi események között. Az életrajzi fikció ebben az esetben hangsúlyozottan kettős jelentőségű. A jelenség kérdéskörének értelmezéséhez eredeti szempontokat kínálnak a megélt történet és az elbeszélt identitás újabb értelmezései. Felmerül a kérdés, hogy a tapasztalati tér és a várakozási horizont kettős dimenziójában nem mozognak-e a történetírói irodalmi elbeszélések a valóságos élettörténetekhez hasonlóan (Tengelyi, 1998: 20–21.) A narratív identitás esetében (csakúgy, mint a narrativizálásnál Thomka, 1999: 44) a közvetítés aktusának döntő szerepe van: a megélt, megtörtént és lejátszódott események és azok előadása, élettörténetté formálása közötti viszonyra helyeződik a hangsúly. A narráció a személy és életfolyama közé úgy ékelődik be, hogy megformálásával az életét elbeszélő személy maga is megkonstruálódik, nem csak récit, sztori, biográfia keletkezik (Thomka, 1999: 46). Ez a megkonstruálódó identitás, a regény megírása előtt (és közben) átalakuló, formálódó személyiség, illetve annak közvetítése a regényben is olvasható:

Történet és pillanat

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 545 602 3

A kötet Szabó Magda két eltérő témájú és különböző korszakba sorolható regényében – a Régimódi történetben (1977) és A pillanatban (1990) – a szövegköziség megjelenő formáinak működését, architextualitással kapcsolatos aspektusait tekinti át.

Az első elemző fejezet a Régimódi történetben működő intertextuális/intratextuális mechanizmusok értelmezését segíti elő többek között a tematizálódó írói magatartás, a narratív identitás, az olvasói/újraolvasói szerep, az önéletírói tér, valamint a regényszöveget alakító szólamváltások részletesebb kibontásával.

A második fejezet a szerző leginkább világirodalmi tematikájúnak tekintett regényét, A pillanatot vizsgálja. A regény architextuális vonatkozásainak, metafikciós eljárásainak, a műből kitekintő sztereotípiáinak jelentésteremtő erejét megfigyelni azért is különösen izgalmas vállalkozás, mert a regény a tudatosan választott pretextusnak, azaz az Aeneisnek a kritikai újraírására vállalkozik.

Hivatkozás: https://mersz.hu/sinka-tortenet-es-pillanat//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave