Baksa Máté, Freund Anna, Demeter Krisztina, Losonci Dávid

Üzlet 4.0 - magyarországi vállalati tapasztalatok

Termelés, szolgáltatás, logisztika


Nemzetközi tendenciák

Kevés olyan élelmiszeripari termék létezik a világon, ami annyira egy országhoz köthető, mint a tészta. Bátran állíthatjuk, hogy a tésztát a világon mindenhol szeretik, de legjobban Olaszországban. Az International Pasta Organisation (IPO) 2012-es adatai szerint a rangsor első 10–15 helyén szinte minden kontinensről találunk országokat. Az egy főre jutó éves tésztafogyasztás természetesen Olaszországban a legmagasabb (26 kg/fő/év). A második helyen álló Venezuelában már csak kevesebb, mint az olasz érték fele (12,3 kg/fő/év) – az IPO rendelkezésre álló adatai szerint (III.1.2. táblázat). A sorban harmadik Tunézia (11,9 kg/fő/év), negyedik Görögország (10,5 kg/fő/év), majd ezt követően szinte hasonló mértékű a fogyasztás Svájcban (9,3 kg/fő/év), Svédországban (9 kg/fő/év) és az USA-ban (8,8 kg/fő/év). Magyarország a maga 7,5 kg/fő/év-es tésztafogyasztásával a 15. helyen végzett a rangsorban. A fogyasztás az Európai Unió egészét tekintve 3,5 millió tonna körül mozog évek óta (UNAFPA, 2017).

Üzlet 4.0 - magyarországi vállalati tapasztalatok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 627 6

Utolért bennünket a jövő? A minket körülvevő és a vállalatok számára is elérhető technológiai megoldások örvényszerűen változnak. A változás olyan mértékű, hogy valóban indokolt az ipari forradalom legújabb hullámaként emlegetni. A robotok, az önmagukat fejleszteni képes, tanuló rendszerek és a hét minden napján, a nap minden percében hadra fogható szoftver-munkatársak immár nem a tudományos-fantasztikus irodalom, hanem a nagyvállalatok mindennapjainak szereplői.

E kötet a negyedik ipari forradalom kibontakozásának, vagyis a vállalatok digitális átalakulásának hazai tapasztalatait ismerteti. A szerzők a termelés, a kiskereskedelem, az üzleti szolgáltatások és a logisztika területéről származó 15 vállalati esettanulmányon keresztül, közel 50 vezetői és szakértői interjú alapján mutatják be a fejlett technológiai eszközök üzleti alkalmazásának útkereséseit, tanulmányozásra érdemes példáit és követendő jó gyakorlatait. A könyvben található vállalati esetek egyes konkrét fejlesztési projektek sikereinek és kudarcainak kontextusát tárják fel, miközben az ágazati áttekintések és összefoglaló tanulmányok az általánosítható tapasztalatokat, a más szervezetek és más iparágak számára is hasznosítható mintázatokat taglalják.

A szerzők többéves kutatómunkájuk során nem elsősorban magukat az Ipar 4.0 ernyőfogalom alá tartozó technológiákat igyekeztek megvizsgálni, hanem annak megértésére tettek kísérletet, hogy hogyan jelenik meg a digitális átalakulás a szervezetek stratégiájában és struktúrájában, hogyan ágyazódnak be az új megoldások működésük mindennapjaiba. A példákon át kibontakozó kép – az Üzlet 4.0 – megismerése közelebb vihet bennünket ahhoz, hogy megértsük, hogyan működnek majd a jövő szervezetei.

Hivatkozás: https://mersz.hu/uzlet-40-magyarorszagi-vallalati-tapasztalatok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave