Baksa Máté, Freund Anna, Demeter Krisztina, Losonci Dávid

Üzlet 4.0 - magyarországi vállalati tapasztalatok

Termelés, szolgáltatás, logisztika


Technológiák

A 4.0-technológiák a számítógépre (digitalizációra) épülő harmadik ipari forradalomban gyökereznek, de azon túlmutatnak: előfeltételük az is, hogy ez a számítástechnika mindig és mindenhol elérhető legyen. Három elemet emelünk ki, amelyek véleményünk szerint a 4.0-technológiák alapját jelentik: a szenzorokat, a hálózatokat és a felhőt (I.2.1. ábra). A szenzorok egy gép vagy termék részét képezik, érzékelve annak működését és/vagy környezetét (Lee et al., 2014). A szenzor lehet egy RFID- (radio-frequency identification) címke, egy óra, egy mérleg, egy kamera, ami képes egy ember, termék, gép vagy folyamat „megfigyelésére”, a gyűjtött adatok feljegyzésére és továbbítására. A hálózat biztosítja a kommunikációs kapcsolatot az eszközök között az interneten keresztül (vezetékes vagy vezeték nélküli, pl. 5G). A hálózatos és szenzoralapú termelési rendszerek valós idejű kommunikációt és interakciót tesznek lehetővé; ennek köszönhetően a termék egyértelműen azonosítható és nyomon követhető a termelés és később a használat során is (Prause, 2015). A felhő az előzőleg bemutatott elemek által generált nagy mennyiségű adat tárolására, felhasználására és megosztására alkalmas eszköz (Ghobakhloo, 2018). Ez a három technológia alkotja a kiberfizikai rendszert (Cyber-phyisical system, CPS), ahol a fizikai eszközök és a virtuális világ összekapcsolódik. Monostori (2014) alapján a CPS együttműködő számítási egységek rendszere, amelyek a fizikai világhoz (objektumok, eszközök) és annak folyamataihoz kapcsolódnak. Brettel (2014) szerint a CPS képes kommunikációs kapcsolatot kialakítani az emberek, a gépek és a termékek között. Ebben a szemléletben a CPS-ek rendszere az üzleti folyamatokat és szolgáltatásokat elejétől a végéig (end to end) képes integrálni.

Üzlet 4.0 - magyarországi vállalati tapasztalatok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 627 6

Utolért bennünket a jövő? A minket körülvevő és a vállalatok számára is elérhető technológiai megoldások örvényszerűen változnak. A változás olyan mértékű, hogy valóban indokolt az ipari forradalom legújabb hullámaként emlegetni. A robotok, az önmagukat fejleszteni képes, tanuló rendszerek és a hét minden napján, a nap minden percében hadra fogható szoftver-munkatársak immár nem a tudományos-fantasztikus irodalom, hanem a nagyvállalatok mindennapjainak szereplői.

E kötet a negyedik ipari forradalom kibontakozásának, vagyis a vállalatok digitális átalakulásának hazai tapasztalatait ismerteti. A szerzők a termelés, a kiskereskedelem, az üzleti szolgáltatások és a logisztika területéről származó 15 vállalati esettanulmányon keresztül, közel 50 vezetői és szakértői interjú alapján mutatják be a fejlett technológiai eszközök üzleti alkalmazásának útkereséseit, tanulmányozásra érdemes példáit és követendő jó gyakorlatait. A könyvben található vállalati esetek egyes konkrét fejlesztési projektek sikereinek és kudarcainak kontextusát tárják fel, miközben az ágazati áttekintések és összefoglaló tanulmányok az általánosítható tapasztalatokat, a más szervezetek és más iparágak számára is hasznosítható mintázatokat taglalják.

A szerzők többéves kutatómunkájuk során nem elsősorban magukat az Ipar 4.0 ernyőfogalom alá tartozó technológiákat igyekeztek megvizsgálni, hanem annak megértésére tettek kísérletet, hogy hogyan jelenik meg a digitális átalakulás a szervezetek stratégiájában és struktúrájában, hogyan ágyazódnak be az új megoldások működésük mindennapjaiba. A példákon át kibontakozó kép – az Üzlet 4.0 – megismerése közelebb vihet bennünket ahhoz, hogy megértsük, hogyan működnek majd a jövő szervezetei.

Hivatkozás: https://mersz.hu/uzlet-40-magyarorszagi-vallalati-tapasztalatok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave