Baksa Máté, Freund Anna, Demeter Krisztina, Losonci Dávid

Üzlet 4.0 - magyarországi vállalati tapasztalatok

Termelés, szolgáltatás, logisztika


A vizsgált vállalat (1) bemutatása – Tejtermelés

A vizsgált Tej Zrt. a hazai tejtermelésben kiemelt jelentőséggel bír. A vállalat közel másfél évtizede egy cégcsoport tagjaként vállal fontos szerepet az alapanyag-előállításban. A csoport tagjai között szoros együttműködés biztosítja a folyamatos és jó minőségű alapanyagok nagy részét, amelyeket aztán más vásárolt alapanyagokkal kiegészítve állítják elő a különböző feldolgozott élelmiszereket. A Tej Zrt. profiljában több lábon álló mezőgazdasági termelés található, így a vetőmagtermesztés, a növénytermesztés (haszonnövények), a takarmánynövény-termesztés, valamint az állattenyésztés (sertés, baromfi és szarvasmarha). Ez utóbbi kiemelt területe a tejtermelés a vizsgált tehenészetben. A vizsgált tehenészet korábbi három, kisebb méretű tehenészet összeolvadásából alakult ki. Kétéves tervezési időszakot követően (2008–2010), 2010-ben kezdődött a beruházás, majd 2012-ban adták át a jelenleg is működő állattartó telepet. Az így kialakított tehenészetben az átlagosnál több tejhasznú szarvasmarhát tartanak. Az elért hozamok tekintetében is kijelenthető, hogy hazánkban a vizsgált tehenészet jól teljesít 10 000 kg/év/egyed teljesítményével, amely kimagasló eredménynek tekinthető. Ennél magasabb tejhozamokat csak jóval kisebb egyedszámú tehenészetek tudtak elérni (Holstein-Fríz Egyesület, 2018).

Üzlet 4.0 - magyarországi vállalati tapasztalatok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 627 6

Utolért bennünket a jövő? A minket körülvevő és a vállalatok számára is elérhető technológiai megoldások örvényszerűen változnak. A változás olyan mértékű, hogy valóban indokolt az ipari forradalom legújabb hullámaként emlegetni. A robotok, az önmagukat fejleszteni képes, tanuló rendszerek és a hét minden napján, a nap minden percében hadra fogható szoftver-munkatársak immár nem a tudományos-fantasztikus irodalom, hanem a nagyvállalatok mindennapjainak szereplői.

E kötet a negyedik ipari forradalom kibontakozásának, vagyis a vállalatok digitális átalakulásának hazai tapasztalatait ismerteti. A szerzők a termelés, a kiskereskedelem, az üzleti szolgáltatások és a logisztika területéről származó 15 vállalati esettanulmányon keresztül, közel 50 vezetői és szakértői interjú alapján mutatják be a fejlett technológiai eszközök üzleti alkalmazásának útkereséseit, tanulmányozásra érdemes példáit és követendő jó gyakorlatait. A könyvben található vállalati esetek egyes konkrét fejlesztési projektek sikereinek és kudarcainak kontextusát tárják fel, miközben az ágazati áttekintések és összefoglaló tanulmányok az általánosítható tapasztalatokat, a más szervezetek és más iparágak számára is hasznosítható mintázatokat taglalják.

A szerzők többéves kutatómunkájuk során nem elsősorban magukat az Ipar 4.0 ernyőfogalom alá tartozó technológiákat igyekeztek megvizsgálni, hanem annak megértésére tettek kísérletet, hogy hogyan jelenik meg a digitális átalakulás a szervezetek stratégiájában és struktúrájában, hogyan ágyazódnak be az új megoldások működésük mindennapjaiba. A példákon át kibontakozó kép – az Üzlet 4.0 – megismerése közelebb vihet bennünket ahhoz, hogy megértsük, hogyan működnek majd a jövő szervezetei.

Hivatkozás: https://mersz.hu/uzlet-40-magyarorszagi-vallalati-tapasztalatok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave