Baksa Máté, Freund Anna, Demeter Krisztina, Losonci Dávid

Üzlet 4.0 - magyarországi vállalati tapasztalatok

Termelés, szolgáltatás, logisztika


projekt – Lokális fejlesztés

A gyárban a smart automation megoldások bevezetése áll a fókuszban, amelyek célja csökkenteni az üzem emberi munkaerőtől való függését. Példaként említhető a kollaboratív robotok alkalmazása az ipari robotok helyett. A választást azzal indokolták, hogy az ipari robotok nagy méretűek, nagy erővel mozognak, külön cellák kialakítása szükséges működésükhöz, elkülönítve a gyártósoron. Ez ebben az iparági környezetben nem kifizetődő, így emiatt a kollaboratív robotokat részesítik előnyben. Ezek lassabban mozognak és kisebb súlyok mozgatására alkalmasak ugyan, mindemellett emberek közé is helyezhetők. A gyakorlati megvalósítás során virtuális zónákat alakítanak ki az üzemben, ahol tetszőlegesen állítható, hogy milyen és mekkora mértékű behatásra áll le a berendezés (érzékeli az embert és beállítható a nyomásérték, vagyis az, hogy hány N erővel történő érintés esetében álljon le a berendezés). A smart automation a folyamatos fejlesztés eszköze, ahol mind saját fejlesztésű, mind pedig dobozos/adaptált digitális eszközbe való beruházás megvalósulhat a vizsgált tejfeldolgozónál.

Üzlet 4.0 - magyarországi vállalati tapasztalatok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 627 6

Utolért bennünket a jövő? A minket körülvevő és a vállalatok számára is elérhető technológiai megoldások örvényszerűen változnak. A változás olyan mértékű, hogy valóban indokolt az ipari forradalom legújabb hullámaként emlegetni. A robotok, az önmagukat fejleszteni képes, tanuló rendszerek és a hét minden napján, a nap minden percében hadra fogható szoftver-munkatársak immár nem a tudományos-fantasztikus irodalom, hanem a nagyvállalatok mindennapjainak szereplői.

E kötet a negyedik ipari forradalom kibontakozásának, vagyis a vállalatok digitális átalakulásának hazai tapasztalatait ismerteti. A szerzők a termelés, a kiskereskedelem, az üzleti szolgáltatások és a logisztika területéről származó 15 vállalati esettanulmányon keresztül, közel 50 vezetői és szakértői interjú alapján mutatják be a fejlett technológiai eszközök üzleti alkalmazásának útkereséseit, tanulmányozásra érdemes példáit és követendő jó gyakorlatait. A könyvben található vállalati esetek egyes konkrét fejlesztési projektek sikereinek és kudarcainak kontextusát tárják fel, miközben az ágazati áttekintések és összefoglaló tanulmányok az általánosítható tapasztalatokat, a más szervezetek és más iparágak számára is hasznosítható mintázatokat taglalják.

A szerzők többéves kutatómunkájuk során nem elsősorban magukat az Ipar 4.0 ernyőfogalom alá tartozó technológiákat igyekeztek megvizsgálni, hanem annak megértésére tettek kísérletet, hogy hogyan jelenik meg a digitális átalakulás a szervezetek stratégiájában és struktúrájában, hogyan ágyazódnak be az új megoldások működésük mindennapjaiba. A példákon át kibontakozó kép – az Üzlet 4.0 – megismerése közelebb vihet bennünket ahhoz, hogy megértsük, hogyan működnek majd a jövő szervezetei.

Hivatkozás: https://mersz.hu/uzlet-40-magyarorszagi-vallalati-tapasztalatok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave