Baksa Máté, Freund Anna, Demeter Krisztina, Losonci Dávid

Üzlet 4.0 - magyarországi vállalati tapasztalatok

Termelés, szolgáltatás, logisztika


Globális hálózati szempontok

A TSO keretrendszerére támaszkodva a nagyobb vállalatokkal és a globális hálózatokkal kapcsolatban sajátos szempontokat fedeztünk fel. A digitalizációval összefüggő innováció gyorsan formalizálódik a nagyvállalatokban, különben nem tudják összehangolni és kiküszöbölni a párhuzamos erőfeszítéseket. A nagyvállalatok formalizált megközelítése alapvetően a leányvállalatok szintjére lebontott, kialakított telepítési folyamat, ami korlátozott teret hagy a helyi kísérletek számára. A központ pontosan meghatározott iránymutatást ad, de a helyi szakértők és vezetők többnyire megtalálják a módját a központi irány alakításának. A gyártó vállalatok arra törekszenek, hogy „differenciálódjanak”, hogy a saját maguk útját járják; például a helyi üzemben elindított kísérleti projekttel; helyi 4.0 programokba való belépéssel; kiválósági központ helybeni fejlesztésével, amint ezt Davis-Peccoud és szerzőtársai (2018) javasolják. Szerencsés véletlen, ha a központi irányok teljes mértékben tükrözik a leányvállalat igényét, például robotok telepítését, amikor a munkaerő hiánya napi probléma.

Üzlet 4.0 - magyarországi vállalati tapasztalatok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 627 6

Utolért bennünket a jövő? A minket körülvevő és a vállalatok számára is elérhető technológiai megoldások örvényszerűen változnak. A változás olyan mértékű, hogy valóban indokolt az ipari forradalom legújabb hullámaként emlegetni. A robotok, az önmagukat fejleszteni képes, tanuló rendszerek és a hét minden napján, a nap minden percében hadra fogható szoftver-munkatársak immár nem a tudományos-fantasztikus irodalom, hanem a nagyvállalatok mindennapjainak szereplői.

E kötet a negyedik ipari forradalom kibontakozásának, vagyis a vállalatok digitális átalakulásának hazai tapasztalatait ismerteti. A szerzők a termelés, a kiskereskedelem, az üzleti szolgáltatások és a logisztika területéről származó 15 vállalati esettanulmányon keresztül, közel 50 vezetői és szakértői interjú alapján mutatják be a fejlett technológiai eszközök üzleti alkalmazásának útkereséseit, tanulmányozásra érdemes példáit és követendő jó gyakorlatait. A könyvben található vállalati esetek egyes konkrét fejlesztési projektek sikereinek és kudarcainak kontextusát tárják fel, miközben az ágazati áttekintések és összefoglaló tanulmányok az általánosítható tapasztalatokat, a más szervezetek és más iparágak számára is hasznosítható mintázatokat taglalják.

A szerzők többéves kutatómunkájuk során nem elsősorban magukat az Ipar 4.0 ernyőfogalom alá tartozó technológiákat igyekeztek megvizsgálni, hanem annak megértésére tettek kísérletet, hogy hogyan jelenik meg a digitális átalakulás a szervezetek stratégiájában és struktúrájában, hogyan ágyazódnak be az új megoldások működésük mindennapjaiba. A példákon át kibontakozó kép – az Üzlet 4.0 – megismerése közelebb vihet bennünket ahhoz, hogy megértsük, hogyan működnek majd a jövő szervezetei.

Hivatkozás: https://mersz.hu/uzlet-40-magyarorszagi-vallalati-tapasztalatok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave