Baksa Máté, Freund Anna, Demeter Krisztina, Losonci Dávid

Üzlet 4.0 - magyarországi vállalati tapasztalatok

Termelés, szolgáltatás, logisztika


Ágazati tapasztalatok dióhéjban

  1. Autóipar. Az autóiparban vizsgált cégek fejlődési pályájában közös motívum, hogy az adatgyűjtést és a gyártási végrehajtó rendszert (Manufacturing Execution System, MES) alapvetőnek gondolják. Ez tekinthető egyfajta nulladik lépésnek a magasabb 4.0-szintekre vezető úton. A jövőben az arra fogékony cégek körében a 4.0-technológiák gyors térnyerésére számítunk. Ugyanis a globális vállalatoknál a kiválósági központok a standardizált, mindenhol bevezethető megoldásokat folyamatosan dolgozzák ki. A technológiák egy részére építve indultak el a gyártóegységek, az Ipar 4.0 komplex és integrált megvalósítására azonban még várni kell. Tipikus fejlesztési irány a lean-megoldások digitális alapokra helyezése. Idehaza a digitális erőfeszítések szélesebb vállalati körben való térnyerésének egyik gátját jelezheti, hogy a régóta elérhető e-business gyakorlatok (pl. vállalatirányítási rendszer, ERP) máig is csak viszonylag szűk vállalati körben terjedtek el.
  2. Élelmiszeripar. A nemzetközi versenyképesség terén lemaradással küzdő hazai élelmiszeriparban a gyártó cégeknek a versenyben maradásért folyó küzdelmen túl nagy húzóerő a fejlesztésekben a folyamatosan szigorodó élelmiszer-biztonsági és hatósági előírások betartása, a különféle jelentések szolgáltatásához az adatgyűjtés megvalósítása. A hazai élelmiszeripar kihívásai között fontos megemlíteni a forráshiányt. Míg a nemzetközi vállalatcsoportok képesek a finanszírozási hátteret megteremteni, a hazai vállalatok többnyire pályázati forrásokra építenek.
  3. Logisztikai szolgáltatók. Jelenleg az inkrementális fejlesztések jellemzik a logisztikai iparágat, a versenyben és „életben” maradás érdekében. A vizsgált vállalatok a költségcsökkentésre fókuszálnak, az olcsó és rugalmas munkaerőre építenek. Ez ugyanakkor egyre kevésbé ad versenyelőnyt a nemzetközi piacokon. A radikális változásokhoz (pl. önvezető járművek, drónok) a jogszabályi környezet fejlesztése és megfelelő infrastruktúra szükséges. A megrendelőkkel a hosszú távú kapcsolatépítés kiemelt cél, mivel ez adja meg a megfelelő biztonságot, erőforrást a fejlesztésekhez az egyébként nagyon dinamikusan változó piacon.
  4. Kiskereskedelem. Mindkét vizsgált kiskereskedelmi cég először a back end folyamatok hatékonyságnövelésére összpontosított, majd ezen fejlesztések után kezdték előtérbe helyezni a front end tevékenységek digitalizációját. Ez arra utal, hogy a hatékony front end digitalizáció szükséges előfeltétele lehet a háttértámogató tevékenységek erre való felkészítése, melyek így képesek támogatni a front end megoldások adat-, információ- és folyamatigényét. A versenyben való sikeres helytálláshoz nem megkerülhető a megfelelő pénzügyi erőforrások digitális célokra való allokálása és a hatékony felhasználáshoz digitális vezető kinevezése.
  5. Üzleti szolgáltatóközpontok. Az üzleti szolgáltatásokban a digitalizáció éppúgy szolgálja a szolgáltatás színvonalának emelését, mint a hatékonyságnövelést vagy a repetitív munka kiváltását és az elmozdulást a nagyobb hozzáadott értékű munkák felé. Ez egyúttal válasz a szektor trendjeire is: a növekvő magyarországi munkaerőköltségek mellett így lehet egyszerre fenntartani a cégek globális versenyképességét és helyi munkaerőpiaci vonzerejét. Mindegyik cégnél erős automatizációs támogatás és innovatív szervezeti kultúra jellemző, helyenként már a mesterséges intelligencia felhasználása is megjelenik.

Üzlet 4.0 - magyarországi vállalati tapasztalatok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 627 6

Utolért bennünket a jövő? A minket körülvevő és a vállalatok számára is elérhető technológiai megoldások örvényszerűen változnak. A változás olyan mértékű, hogy valóban indokolt az ipari forradalom legújabb hullámaként emlegetni. A robotok, az önmagukat fejleszteni képes, tanuló rendszerek és a hét minden napján, a nap minden percében hadra fogható szoftver-munkatársak immár nem a tudományos-fantasztikus irodalom, hanem a nagyvállalatok mindennapjainak szereplői.

E kötet a negyedik ipari forradalom kibontakozásának, vagyis a vállalatok digitális átalakulásának hazai tapasztalatait ismerteti. A szerzők a termelés, a kiskereskedelem, az üzleti szolgáltatások és a logisztika területéről származó 15 vállalati esettanulmányon keresztül, közel 50 vezetői és szakértői interjú alapján mutatják be a fejlett technológiai eszközök üzleti alkalmazásának útkereséseit, tanulmányozásra érdemes példáit és követendő jó gyakorlatait. A könyvben található vállalati esetek egyes konkrét fejlesztési projektek sikereinek és kudarcainak kontextusát tárják fel, miközben az ágazati áttekintések és összefoglaló tanulmányok az általánosítható tapasztalatokat, a más szervezetek és más iparágak számára is hasznosítható mintázatokat taglalják.

A szerzők többéves kutatómunkájuk során nem elsősorban magukat az Ipar 4.0 ernyőfogalom alá tartozó technológiákat igyekeztek megvizsgálni, hanem annak megértésére tettek kísérletet, hogy hogyan jelenik meg a digitális átalakulás a szervezetek stratégiájában és struktúrájában, hogyan ágyazódnak be az új megoldások működésük mindennapjaiba. A példákon át kibontakozó kép – az Üzlet 4.0 – megismerése közelebb vihet bennünket ahhoz, hogy megértsük, hogyan működnek majd a jövő szervezetei.

Hivatkozás: https://mersz.hu/uzlet-40-magyarorszagi-vallalati-tapasztalatok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave