Kiss Gabriella

Bevezetés a színházi előadások világába


A német színház a XVIII. században

A színháztörténet eddigi korszakai arra tanítanak, hogy a színház egy mindennél erőteljesebb hatásmechanizmussal dolgozó, így a nézőt befolyásolni képes intézmény. Míg Richelieu ezt az abszolút monarchia megerősítésére használta ki, addig a német kulturális életben elsősorban a polgárság függetlenségi törekvéseinek eszközévé vált.

Bevezetés a színházi előadások világába

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 612 2

A színházi esemény a „jelenvalóság jegyében pereg le. Minden színjátszás fölött az örök most lebeg, változtathatatlan rendeltetése és hivatása, hogy drámaírót, színészt és közönséget a jelen pillanat tüzével egy közös élményben forrasszon össze.” (Hevesi Sándor).

Míg egy könyvet, egy videofilmet bárhová magunkkal vihetünk, hogy megnézzük, elolvassuk; hogyan „fogunk a kezünkbe” egy előadást, melynek lényege éppen megismételhetetlenségében rejlik?

A könyv írója hiszi, hogy a színházelmélet alapvető kérdéseinek megválaszolása a problémamegoldás szellemi kalandját jelenti; hogy az elmúlt korok előadásai, színházi reformjai, botrányai, a színész művészete ma is izgalmas és a 90-es évek előadásainak megértéséhez segítséget nyújtó élménnyé válhatnak; s hogy az előadáselemzési ötletek ismeretében még nagyobb élvezetet nyújt majd egy-egy színházi esemény.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiss-bevezetes-a-szinhazi-eloadasok-vilagaba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave