Kiss Gabriella

Bevezetés a színházi előadások világába


III. Bevezetés az előadáselemzésbe

Feladat. Menjetek el együtt színházba, majd tetszőleges formában rögzítsétek a látott előadás azon pontjait, amelyeket érdekesnek tartottatok (tetszett, nem tetszett, meglepett, felháborított, untad, nevetségesnek találtad stb.). Használjátok a színházi jelek rendszerét! Utána közösen hasonlítsátok össze az írottakat, majd beszélgessetek el arról, ki, mit és főleg miért talált fontosnak, milyen szempont(ok)ból lenne érdemes megvizsgálni az előadást! Felidézve az esetleges technikai nehézségeket, hasonlítsátok össze egy irodalmi és egy színházi műalkotás elemzésének körülményeit! Mennyiben tekinthető az előadáselemzés „eleve halálra ítélt” vállalkozásnak?

Bevezetés a színházi előadások világába

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 612 2

A színházi esemény a „jelenvalóság jegyében pereg le. Minden színjátszás fölött az örök most lebeg, változtathatatlan rendeltetése és hivatása, hogy drámaírót, színészt és közönséget a jelen pillanat tüzével egy közös élményben forrasszon össze.” (Hevesi Sándor).

Míg egy könyvet, egy videofilmet bárhová magunkkal vihetünk, hogy megnézzük, elolvassuk; hogyan „fogunk a kezünkbe” egy előadást, melynek lényege éppen megismételhetetlenségében rejlik?

A könyv írója hiszi, hogy a színházelmélet alapvető kérdéseinek megválaszolása a problémamegoldás szellemi kalandját jelenti; hogy az elmúlt korok előadásai, színházi reformjai, botrányai, a színész művészete ma is izgalmas és a 90-es évek előadásainak megértéséhez segítséget nyújtó élménnyé válhatnak; s hogy az előadáselemzési ötletek ismeretében még nagyobb élvezetet nyújt majd egy-egy színházi esemény.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiss-bevezetes-a-szinhazi-eloadasok-vilagaba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave