Kiss Gabriella

Bevezetés a színházi előadások világába


A színházi előadás mint multimediális szöveg

Magát az előadást színházi jelekből álló művészi és multimediális szövegnek tekinthetjük. Elemzésekor egyaránt jelentéssel bír, hogy az adott témával (pl. Rómeó és Júlia történetével) tragédiaként, balettként vagy musicalként, korhű, realista vagy stilizált jelmezben találkozunk-e, és hogy az ifjú Hamlet kopasz vagy éppen tetovált, hogy Fortinbras alakját kihagyják-e az előadásból, vagy sem. Ahogy egy versben sem mindegy, hogy az élet múlását a virág „elhullásával” vagy elrothadásával azonosítják, úgy az előadást alkotó valamennyi színházi jel jelentéssel bír.

Bevezetés a színházi előadások világába

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 612 2

A színházi esemény a „jelenvalóság jegyében pereg le. Minden színjátszás fölött az örök most lebeg, változtathatatlan rendeltetése és hivatása, hogy drámaírót, színészt és közönséget a jelen pillanat tüzével egy közös élményben forrasszon össze.” (Hevesi Sándor).

Míg egy könyvet, egy videofilmet bárhová magunkkal vihetünk, hogy megnézzük, elolvassuk; hogyan „fogunk a kezünkbe” egy előadást, melynek lényege éppen megismételhetetlenségében rejlik?

A könyv írója hiszi, hogy a színházelmélet alapvető kérdéseinek megválaszolása a problémamegoldás szellemi kalandját jelenti; hogy az elmúlt korok előadásai, színházi reformjai, botrányai, a színész művészete ma is izgalmas és a 90-es évek előadásainak megértéséhez segítséget nyújtó élménnyé válhatnak; s hogy az előadáselemzési ötletek ismeretében még nagyobb élvezetet nyújt majd egy-egy színházi esemény.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiss-bevezetes-a-szinhazi-eloadasok-vilagaba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave