Chikán Attila

Vállalatgazdaságtan


Feladatok

  1. Válasszon ki egy vállalatot! Mutassa be a vállalat értékláncát és egy olyan ellátási láncot, amelybe a vállalat bekapcsolódott!
  2. Konkrét példákon keresztül mutassa be a vállalati funkciók és folyamatok lehetséges kapcsolódását!
  3. Mutassa be a vállalatok funkcionális és folyamatrendszerű alapstruktúráinak kapcsolati ábráját táblázatos formában! Soroljon fel érveket arra, hogy az értéklánc az egyes funkciók megvalósítása során integrálja a vállalatot, vagyis bizonyítsa be hat különböző módon, hogy a funkció megvalósulása az egész vállalat érdekét szolgálja!
  4. Vesse össze M. Porter és a tankönyv értéklánc felfogását!
  5. A vállalati határ változásának két ellentétes folyamatát, tehát a bővülést és a szűkülést értelmezze az értéklánc, illetve az ellátása lánc fogalmak felhasználásával! Értelmezését napjaink gazdasági példáival tegye szemléletessé!
  6. Értelmezze a stratégia leíró és normatív felfogása közötti kapcsolatot!
  7. Értelmezze a stratégiát, mint a vállalati tevékenységet irányító előzetes állítások rendszerét, és mint a vállalat utólagos eredményeinek sorozata, amely megfigyeléssel ismerhető meg! Miért jutunk így különböző stratégiai értelmezéshez? Melyik szolgálja jobban a felelős vállalatirányítás elvét?
  8. Fogalmazza meg a vállalati stratégia lényegét a tulajdonos, a menedzser és a munkavállaló szempontjából!
  9. Mondjon példákat arra, hogyan lehet súlypontozni, fókuszokat teremteni a stratégiaalkotásban!
  10. Fejtse ki a véleményét arra vonatkozólag, hogy lehet-e gyorsan változó környezeti feltételek mellett vállalati stratégiáról beszélni!
  11. Mutassa be egy konkrét vállalat formális stratégiáját! Külön emelje ki a különböző részstratégiákat!
  12. Miért lehet stratégiája nemcsak egy vállalatnak, hanem bármilyen szervezetnek? Hozzon példákat rá, mutassa be egy-egy szervezet stratégiáját!

Vállalatgazdaságtan

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 589 7

A könyv a vállalatok működésének elvi alapjait és ezek gyakorlati következményeit tárgyalja. Azokra a szemléleti és stratégiai alapokra támaszkodik, amelyekre a legjobb vállalati gyakorlat épül a fejlett országokban. A vállalatot nem pusztán gazdasági egységként, hanem a mai társadalmak egy alapvető fontosságú intézményeként fogja fel. Ennek megfelelően az üzleti tevékenységet korunk meghatározó folyamataiba és jelenségeibe ágyazza, így a könyv mondanivalójában végig jelen vannak a fenntarthatóság, a globalizáció, a digitalizáció, a tudás és a társadalmi felelősség szempontjai.

A megközelítés alapjául választott felsővezetői nézőpontból mutatja be a környezethez illeszkedő, sőt azt befolyásoló vállalati stratégia jellemzőit és az ennek megvalósítására szolgáló folyamatokat. A kifejtés alaptétele, hogy a vállalat társadalmi funkciója közvetlenül egy kettős értékteremtést célzó folyamatban valósul meg: egyszerre, egyazon folyamatban kell értéket teremtenie a fogyasztó és a tulajdonos számára, a fenntarthatóság és az etika szempontjainak szem előtt tartásával. A könyv törzse ennek a folyamatnak az összetevőit: a marketinget, az innovációt, az emberi erőforrás és a tudás menedzsmentjét, a termelés-szolgáltatás-logisztika folyamatait és a pénzügyi funkciókat tárgyalja.

A könyv ezen hatodik, lényegesen átdolgozott kiadása (nyolcadik változata) tükrözi a globális gazdaságban és az üzleti világban az elmúlt években bekövetkezett változásokat, amelyek a korábbi időszakokhoz képest talán még intenzívebbek voltak. Az előző kiadásokhoz képest növeltük, és a fő szöveggel még szervesebb kapcsolatba hoztuk a hazai és nemzetközi gyakorlatból származó szemelvényeket.

A könyv eddigi változatait mintegy negyvenezren tanulmányozták, egyetemi hallgatók, vállalatvezetők, kutatók egyaránt hasznosnak találták. Az új kiadást azoknak is fegyelmébe ajánljuk, akik az előzőek valamelyikét olvasták, de lépést akarnak tartani az üzleti világ gyors változásaival.

Hivatkozás: https://mersz.hu/chikan-vallalatgazdasagtan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave