Chikán Attila

Vállalatgazdaságtan


Feladatok

  1. Miként bizonyítható, hogy a látens fogyasztói igény mögött tényleges emberi szükséglet húzódik meg? Véleménye szerint miért nem tud ez utóbbi felszínre törni? Állítását példákkal támassza alá!
  2. Mondjon példákat a termékfejlesztéssel, technológiafejlesztéssel és szervezetfejlesztéssel megvalósított innovációra!
  3. Példával alátámasztva idézzen fel olyan környezeti változást, piaci válságjelenséget, ahol a puszta túléléshez is innovációra volt szükség!
  4. Hasonlítson össze két végbement és sikeres vállalati innovációt abból a szempontból, hogy mennyire érvényesült bennünk az innováció három alapvető tulajdonsága, a fogyasztóorientáltság, az újdonság és a bizonytalanság!
  5. Véleménye szerint mitől függ az innovációval megszerzett versenyelőny fenntarthatósága? Miként befolyásolja ezt a más szempontnak tulajdonítható versenyelőny?
  6. Gyűjtsön olyan termékfejlesztéseket, megszakító innovációkat, amelyek eredményeképpen a korábbi megoldások kiszorultak a piacról! Megfigyelése szerint ezen példák hányadrésze származik kis-, illetve nagyvállalatoktól? Mi lehet ennek az oka?
  7. Hogyan alakul a megszakító innovációt végigvivő vállalat versenyelőnye, illetve ennek fenntarthatósága? Milyen tényezők befolyásolják?
  8. Elemezze egy konkrét, sikeres vállalati innováció környezetét, aszerint, hogy abban az egyes főbb érintettek (fogyasztó, versenytársak, állam) milyen szerepet játszottak!
  9. Mondjon példákat vállalatközi és vállalat–fogyasztó közötti innovációra! Ezek közül melyek tudatos, és melyek spontán lépések következményei?
  10. Gyűjtsön példákat radikális innovációra! Válassza ki közülük azokat, melyek megszakító innovációnak tekinthetők! Válaszát indokolja!
  11. Keressen példákat nyitott innovációra!
  12. Mondjon példát nyitott innovációra, és elemezze aszerint, hogy a vállalat a külső tudást miként hasznosítja ott!
  13. Példákon keresztül magyarázza el, hogy a nyitott innováció hogyan hat az üzleti modellre!
  14. Hasonlítsa össze a kifejlett és az új vállalatok innovációs előnyeit és korlátait!
  15. Rendelje hozzá az innovációs lánc egyes elemeit a termékfejlesztési folyamat lépéseihez!
  16. Keressen példát a szakirodalomban egy innovációs folyamat leírására, és azonosítsa be az innovációs folyamat szakaszait!
  17. Mondjon példákat az innovációt segítő vállalati környezet megteremtésére alkalmas eszközökre!
  18. Ismertessen gyakorlati példákat az innovációt segítő tevékenységek megvalósulására!
  19. Nézzen utána, hogy milyen intézmények, szervezetek léteznek ma Magyarországon a vállalati innováció támogatására!
  20. Keressen gyakorlati példákat vertikális és horizontális innovációs együttműködésre!
  21. Soroljon fel néhány jellemző okot, amely miatt egy fejlesztési folyamatot félbe kell szakítani!
  22. Miként tanácsos kezelni az innovációs folyamatban az elsüllyedt költségeket?
  23. Mondjon példákat arra, hogyan lehet (a tesztelésen kívül) a fejlesztési folyamat során a fogyasztóval kapcsolatot tartani véleményének figyelembevételének céljából!
  24. Soroljon fel példákat arra, amikor egy vállalat saját termékét szorítja ki a piacról!
  25. Tárjon fel néhány olyan esetet, amikor a környezetvédelmi akciók vezettek valamilyen innováció bevezetéséhez!
  26. Keressen gyakorlati példákat a kifejlett és az új vállalatok innovációs tevékenységére! Mutasson rá az azonosságokra és különbségekre!
  27. Fogalmazza meg a fogyasztó innovációs folyamatba való bevonásának elvi alapjait!
  28. Melyek az innováció stratégia főbb sikertényezői? Gyűjtsön példákat!
  29. Melyek a sikeres innovációs stratégia vezényléséhez szükséges főbb vezetői tulajdonságok? Mutassa be ezeket egy példán keresztül!
  30. Az innováció szervezeti elfogadtatását értékelve példákkal nevesítse, hogy melyek lehetnek a főbb ellenállási jelenségek! Miként lehet ezeket kezelni az innovációs tevékenységek szervezeten belüli elhelyezése által? Példákkal megerősítve fogalmazza meg, hogy melyek a kifejlett vállalat innovációs előnyei és sajátos akadályai!
  31. Példákkal együtt sorolja fel O’Hare intelmeit, amelyeket a frissen piacra lépő vállalatok számára fogalmazott meg, ha továbbra is innovatívak akarnak maradni!
  32. Tegyük fel, hogy az Ön vállalata gyümölcsfeldolgozással foglalkozik. Innovációért felelős vezetőként miként segítené elő új terméktípusok kitalálását, kifejlesztését, amit már a következő igazgatósági ülés elé szeretne terjeszteni?
  33. Egy termék tervezésénél és fejlesztésénél miként használható az információs technológia?
 

Vállalatgazdaságtan

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 589 7

A könyv a vállalatok működésének elvi alapjait és ezek gyakorlati következményeit tárgyalja. Azokra a szemléleti és stratégiai alapokra támaszkodik, amelyekre a legjobb vállalati gyakorlat épül a fejlett országokban. A vállalatot nem pusztán gazdasági egységként, hanem a mai társadalmak egy alapvető fontosságú intézményeként fogja fel. Ennek megfelelően az üzleti tevékenységet korunk meghatározó folyamataiba és jelenségeibe ágyazza, így a könyv mondanivalójában végig jelen vannak a fenntarthatóság, a globalizáció, a digitalizáció, a tudás és a társadalmi felelősség szempontjai.

A megközelítés alapjául választott felsővezetői nézőpontból mutatja be a környezethez illeszkedő, sőt azt befolyásoló vállalati stratégia jellemzőit és az ennek megvalósítására szolgáló folyamatokat. A kifejtés alaptétele, hogy a vállalat társadalmi funkciója közvetlenül egy kettős értékteremtést célzó folyamatban valósul meg: egyszerre, egyazon folyamatban kell értéket teremtenie a fogyasztó és a tulajdonos számára, a fenntarthatóság és az etika szempontjainak szem előtt tartásával. A könyv törzse ennek a folyamatnak az összetevőit: a marketinget, az innovációt, az emberi erőforrás és a tudás menedzsmentjét, a termelés-szolgáltatás-logisztika folyamatait és a pénzügyi funkciókat tárgyalja.

A könyv ezen hatodik, lényegesen átdolgozott kiadása (nyolcadik változata) tükrözi a globális gazdaságban és az üzleti világban az elmúlt években bekövetkezett változásokat, amelyek a korábbi időszakokhoz képest talán még intenzívebbek voltak. Az előző kiadásokhoz képest növeltük, és a fő szöveggel még szervesebb kapcsolatba hoztuk a hazai és nemzetközi gyakorlatból származó szemelvényeket.

A könyv eddigi változatait mintegy negyvenezren tanulmányozták, egyetemi hallgatók, vállalatvezetők, kutatók egyaránt hasznosnak találták. Az új kiadást azoknak is fegyelmébe ajánljuk, akik az előzőek valamelyikét olvasták, de lépést akarnak tartani az üzleti világ gyors változásaival.

Hivatkozás: https://mersz.hu/chikan-vallalatgazdasagtan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave