Chikán Attila

Vállalatgazdaságtan


Feladatok

  1. Foglalja össze röviden, hogyan hatnak napjainkban a környezeti tényezők a vállalati munkaerő gazdálkodására a magyar gazdaságban!
  2. Bizonyítsa be, hogy az emberierőforrás-menedzsment a vállalati funkciók közül az, amely leginkább függ az adott országra, régióra jellemző társadalmi, kulturális és politikai tényezőktől! Elemezze a legfőbb hatótényezőket, és mutassa be azokat példákon keresztül!
  3. Bizonyítsa be példákon keresztül, hogy a munkaerőpiac nemzetközivé válása korlátozottabb, mint az áru- és a tőkepiacé!
  4. Jellemezze a magyarországi munkaerő piaci helyzetét!
  5. Hogyan befolyásolja a robottechnológia terjedése a munkaerő-gazdálkodást világviszonylatban?
  6. Hogyan hatott a technológia fejlődése a HR gyakorlatára?
  7. Napjainkban a vállalatok komoly munkaerőhiánnyal néznek szemben. Mi állhat-e jelenség hátterében?
  8. Mutassa be, hogy egy nagyvállalat HR-osztályán milyen operatív és milyen stratégiai tevékenységeket végeznek!
  9. Mutassa be, hogy hogyan működik együtt egy szervezeti egység vezetője a HR-szakemberrel a munkaerő-felvétel, a munkaszervezés, a motiváció és végül az elbocsátás során!
  10. Milyen képességekkel, készségekkel kell rendelkeznie egy jó HR-szakembernek?
  11. Keressen olyan vállalati példákat, amelyekkel alá tudja támasztani az emberi erőforrás felértékelődésének és differenciálódásának jelenségét!
  12. Mutassa be a tudás szerepét az emberi erőforrás felértékelődésében!
  13. Példákon keresztül mutassa be a munkaerő differenciálódásának két típusú jelenségét, azt, amely a munkavállalók tömegének kettéválásában és a megnövekedett migrációban nyilvánul meg!
  14. Mikor és hogyan tud érvényesülni az emberierőforrás-gazdálkodás stratégiai funkciója?
  15. Mondjon példát munkakörökre, s készítsen el egy munkaköri leírást az elvégzendő feladatok átfogó ismertetésével!
  16. Tegyük fel, hogy Ön a) esetben egy gépipari nagyvállalat munkaügyi vezetője; b) esetben pedig egy most alakuló brókercég ügyvezetője. Titkárnőre van szüksége. Fogalmazzon meg álláshirdetést mind az a) és mind a b) esetre! Hol tenné közzé a hirdetéseket?
  17. Milyen különbségek jelennek meg az EEM tevékenységében, ha a vállalat belső, házon belüli fejlesztésekkel, és ha külső forrásból, a munkaerőpiacra támaszkodva elégíti ki munkaerő-szükségletét?
  18. Miként befolyásolja a vállalat munkaerő-szükségletét a vállalat belső irányítási rendszerének centralizált, illetve decentralizált volta?
  19. Sorolja fel a toborzás különböző módszereit! Mikor melyiket alkalmazná?
  20. Milyen szempontokat venne figyelembe a munkaerő kiválasztása során?
  21. Foglalja össze, hogy mit mérlegel a munkaadó amikor egyes munkavállalók távmunkában, illetve rugalmas vagy részmunkaidős foglalkoztatása mellett dönt!
  22. Fogalmazza meg a munkakör gazdagításának néhány lehetőségét egy, a Fővárosi Kertészeti Vállalatnál dolgozó kertész szakmunkás esetében!
  23. Mutassa be az atipikus munkavégzés különböző formáit! Értékelje előnyeiket és hátrányaikat a hagyományos nyolcórás munkaviszonyban történő munkavégzéssel összehasonlítva!
  24. Mi a gyakornoki munka szerepe?
  25. Értékelje a szakszervezetek változó súlyát, szerepét Magyarországon és a világban!
  26. Mutassa be, hogy a szakszervezetek számára a mozgástér miként alakult a közelmúltban, és milyen változások várhatók. Kérjük, adjon konkrét példákat is!

Vállalatgazdaságtan

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 589 7

A könyv a vállalatok működésének elvi alapjait és ezek gyakorlati következményeit tárgyalja. Azokra a szemléleti és stratégiai alapokra támaszkodik, amelyekre a legjobb vállalati gyakorlat épül a fejlett országokban. A vállalatot nem pusztán gazdasági egységként, hanem a mai társadalmak egy alapvető fontosságú intézményeként fogja fel. Ennek megfelelően az üzleti tevékenységet korunk meghatározó folyamataiba és jelenségeibe ágyazza, így a könyv mondanivalójában végig jelen vannak a fenntarthatóság, a globalizáció, a digitalizáció, a tudás és a társadalmi felelősség szempontjai.

A megközelítés alapjául választott felsővezetői nézőpontból mutatja be a környezethez illeszkedő, sőt azt befolyásoló vállalati stratégia jellemzőit és az ennek megvalósítására szolgáló folyamatokat. A kifejtés alaptétele, hogy a vállalat társadalmi funkciója közvetlenül egy kettős értékteremtést célzó folyamatban valósul meg: egyszerre, egyazon folyamatban kell értéket teremtenie a fogyasztó és a tulajdonos számára, a fenntarthatóság és az etika szempontjainak szem előtt tartásával. A könyv törzse ennek a folyamatnak az összetevőit: a marketinget, az innovációt, az emberi erőforrás és a tudás menedzsmentjét, a termelés-szolgáltatás-logisztika folyamatait és a pénzügyi funkciókat tárgyalja.

A könyv ezen hatodik, lényegesen átdolgozott kiadása (nyolcadik változata) tükrözi a globális gazdaságban és az üzleti világban az elmúlt években bekövetkezett változásokat, amelyek a korábbi időszakokhoz képest talán még intenzívebbek voltak. Az előző kiadásokhoz képest növeltük, és a fő szöveggel még szervesebb kapcsolatba hoztuk a hazai és nemzetközi gyakorlatból származó szemelvényeket.

A könyv eddigi változatait mintegy negyvenezren tanulmányozták, egyetemi hallgatók, vállalatvezetők, kutatók egyaránt hasznosnak találták. Az új kiadást azoknak is fegyelmébe ajánljuk, akik az előzőek valamelyikét olvasták, de lépést akarnak tartani az üzleti világ gyors változásaival.

Hivatkozás: https://mersz.hu/chikan-vallalatgazdasagtan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave