Chikán Attila

Vállalatgazdaságtan


Költséggazdálkodás

A vállalati működés különböző területeivel foglalkozva természetes módon kezeltük azt a tényt, hogy az egyes műveletek ráfordításokkal járnak, illetve költségük van. A köznapi szóhasználatban a két kifejezést gyakran felcserélhetőként használják, noha az üzleti gazdálkodás szempontjából lényeges különbség tehető közöttük: a ráfordítás kifejezést outputoldali megközelítésben használják (minden olyan tétel, amely az eredményt csökkenti), míg a költséget az inputoldallal hozzuk kapcsolatba, s a gazdasági tevékenységekhez felhasznált erőforrások pénzben kifejezett értékét jelenti. A költségek az értékteremtő folyamatok egyes tevékenységeihez kötődnek (például a termék anyagköltsége, a termelőmunkásoknak kifizetett bér), így a költségekkel egy termék vagy szolgáltatás előállításának, illetve egy-egy üzemrésznek vagy munkafolyamatnak a hatékonyságát mérjük. Minden költség ráfordítássá válik amikor a terméket (szolgáltatást) értékesítjük. Ugyanakkor nem minden ráfordítás volt költség, van, amit az érvényes számviteli szabályok szerint azonnal ráfordításként kell elszámolni – ilyen például a hitelkamat. (Megjegyezzük, hogy a nemzetközi szakirodalom csak nagyjából egységes a fogalmak értelmezésében.) Ebben a fejezetben mi ezt az inputoldali megközelítést alkalmazzuk.

Vállalatgazdaságtan

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 589 7

A könyv a vállalatok működésének elvi alapjait és ezek gyakorlati következményeit tárgyalja. Azokra a szemléleti és stratégiai alapokra támaszkodik, amelyekre a legjobb vállalati gyakorlat épül a fejlett országokban. A vállalatot nem pusztán gazdasági egységként, hanem a mai társadalmak egy alapvető fontosságú intézményeként fogja fel. Ennek megfelelően az üzleti tevékenységet korunk meghatározó folyamataiba és jelenségeibe ágyazza, így a könyv mondanivalójában végig jelen vannak a fenntarthatóság, a globalizáció, a digitalizáció, a tudás és a társadalmi felelősség szempontjai.

A megközelítés alapjául választott felsővezetői nézőpontból mutatja be a környezethez illeszkedő, sőt azt befolyásoló vállalati stratégia jellemzőit és az ennek megvalósítására szolgáló folyamatokat. A kifejtés alaptétele, hogy a vállalat társadalmi funkciója közvetlenül egy kettős értékteremtést célzó folyamatban valósul meg: egyszerre, egyazon folyamatban kell értéket teremtenie a fogyasztó és a tulajdonos számára, a fenntarthatóság és az etika szempontjainak szem előtt tartásával. A könyv törzse ennek a folyamatnak az összetevőit: a marketinget, az innovációt, az emberi erőforrás és a tudás menedzsmentjét, a termelés-szolgáltatás-logisztika folyamatait és a pénzügyi funkciókat tárgyalja.

A könyv ezen hatodik, lényegesen átdolgozott kiadása (nyolcadik változata) tükrözi a globális gazdaságban és az üzleti világban az elmúlt években bekövetkezett változásokat, amelyek a korábbi időszakokhoz képest talán még intenzívebbek voltak. Az előző kiadásokhoz képest növeltük, és a fő szöveggel még szervesebb kapcsolatba hoztuk a hazai és nemzetközi gyakorlatból származó szemelvényeket.

A könyv eddigi változatait mintegy negyvenezren tanulmányozták, egyetemi hallgatók, vállalatvezetők, kutatók egyaránt hasznosnak találták. Az új kiadást azoknak is fegyelmébe ajánljuk, akik az előzőek valamelyikét olvasták, de lépést akarnak tartani az üzleti világ gyors változásaival.

Hivatkozás: https://mersz.hu/chikan-vallalatgazdasagtan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave