Chikán Attila

Vállalatgazdaságtan


Az üzleti modelltől a stratégiáig

Egy adott üzleti modell hosszabb távra fogalmazza meg a vállalat tevékenységének kereteit, lényegében a vállalat küldetéséből kiindulva, annak megvalósítási módját keresve. Egy üzleti modell kiválasztása és működtetése a vállalat szándékait fejezi ki, és az, hogy valójában milyen helyzetbe hozza a vállalatot, a szándékok mellett nagy (sokszor meghatározó) mértékben függ a vállalattól független külső körülmények, mindenekelőtt a piaci verseny alakulásától. A mértékadó szakirodalom többnyire úgy különbözteti meg egymástól a stratégia és az üzleti modell fogalmát, hogy az előbbi az üzleti modellek közötti választást tükrözi, a feltételek függvényében. Ebben a felfogásban az üzleti modell kifejezi a vállalat karakterét, a stratégia pedig aktualizálja a modell paramétereit, s ezen keresztül visszahathat az üzleti modellre is. Ennek megfelelően a társadalmi változások ugyan hamarabb megjelenhetnek a stratégiákban, mint az üzleti modellekben, de ez utóbbi hatás alapvetőbb és tartósabb lehet. A megosztásalapú (sharing) üzleti modell komplex hátterében a megosztás gondolatának pozitív társadalmi töltete éppúgy ott áll, mint az informatikai fejlődés. Mindkettő hosszú távon ható tényező – ugyanakkor például az egyes országokban érvényesülő eltérő szabályozás következtében a sharing modellt alkalmazó vállalatok országonként eltérő stratégiákkal jelennek meg. Nem nehéz megjósolni, hogy a sharing modell tartósabb lesz, mint az aktuális érdekekre épülő stratégiák.

Vállalatgazdaságtan

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 589 7

A könyv a vállalatok működésének elvi alapjait és ezek gyakorlati következményeit tárgyalja. Azokra a szemléleti és stratégiai alapokra támaszkodik, amelyekre a legjobb vállalati gyakorlat épül a fejlett országokban. A vállalatot nem pusztán gazdasági egységként, hanem a mai társadalmak egy alapvető fontosságú intézményeként fogja fel. Ennek megfelelően az üzleti tevékenységet korunk meghatározó folyamataiba és jelenségeibe ágyazza, így a könyv mondanivalójában végig jelen vannak a fenntarthatóság, a globalizáció, a digitalizáció, a tudás és a társadalmi felelősség szempontjai.

A megközelítés alapjául választott felsővezetői nézőpontból mutatja be a környezethez illeszkedő, sőt azt befolyásoló vállalati stratégia jellemzőit és az ennek megvalósítására szolgáló folyamatokat. A kifejtés alaptétele, hogy a vállalat társadalmi funkciója közvetlenül egy kettős értékteremtést célzó folyamatban valósul meg: egyszerre, egyazon folyamatban kell értéket teremtenie a fogyasztó és a tulajdonos számára, a fenntarthatóság és az etika szempontjainak szem előtt tartásával. A könyv törzse ennek a folyamatnak az összetevőit: a marketinget, az innovációt, az emberi erőforrás és a tudás menedzsmentjét, a termelés-szolgáltatás-logisztika folyamatait és a pénzügyi funkciókat tárgyalja.

A könyv ezen hatodik, lényegesen átdolgozott kiadása (nyolcadik változata) tükrözi a globális gazdaságban és az üzleti világban az elmúlt években bekövetkezett változásokat, amelyek a korábbi időszakokhoz képest talán még intenzívebbek voltak. Az előző kiadásokhoz képest növeltük, és a fő szöveggel még szervesebb kapcsolatba hoztuk a hazai és nemzetközi gyakorlatból származó szemelvényeket.

A könyv eddigi változatait mintegy negyvenezren tanulmányozták, egyetemi hallgatók, vállalatvezetők, kutatók egyaránt hasznosnak találták. Az új kiadást azoknak is fegyelmébe ajánljuk, akik az előzőek valamelyikét olvasták, de lépést akarnak tartani az üzleti világ gyors változásaival.

Hivatkozás: https://mersz.hu/chikan-vallalatgazdasagtan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave