Chikán Attila

Vállalatgazdaságtan


A stratégia megközelítései

A mértékadó szakirodalomban feltűnő egyetértés mutatkozik abban, hogy a vállalati stratégiának három, egymástól lényegesen különböző megközelítését célszerű tárgyalni. A vállalati stratégiaalkotás egyik klasszikusa, Mintzberg (1979) ezeket vállalkozói, adaptív és tervezői megközelítésnek nevezi. Johnson et al. (2008) napjaink vezető európai tankönyvében azt mondják, hogy a vizsgálat tárgya lehet a stratégia mint ötletek halmaza, mint tapasztalat és mint terv (design), míg Vecsenyi (1999) szellemes hasonlattal a háromféle stratégiát hajónevekkel illusztrálja, s Kolumbusz Santa Mariájával, a vikingek csónakjaival és a Titanickal jelöli meg a három Minzberg-i megközelítést. Az egyes megközelítések között az az alapvető különbség, hogy a vállalatot irányítani kívánó döntéshozók hogyan látják a környezet jellemzőit, illetve a vállalat ezekhez való viszonyát. A stratégiai gondolkodás fejlődéséről Balaton–Tari (2007) ad gondolatébresztő áttekintést.

Vállalatgazdaságtan

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 589 7

A könyv a vállalatok működésének elvi alapjait és ezek gyakorlati következményeit tárgyalja. Azokra a szemléleti és stratégiai alapokra támaszkodik, amelyekre a legjobb vállalati gyakorlat épül a fejlett országokban. A vállalatot nem pusztán gazdasági egységként, hanem a mai társadalmak egy alapvető fontosságú intézményeként fogja fel. Ennek megfelelően az üzleti tevékenységet korunk meghatározó folyamataiba és jelenségeibe ágyazza, így a könyv mondanivalójában végig jelen vannak a fenntarthatóság, a globalizáció, a digitalizáció, a tudás és a társadalmi felelősség szempontjai.

A megközelítés alapjául választott felsővezetői nézőpontból mutatja be a környezethez illeszkedő, sőt azt befolyásoló vállalati stratégia jellemzőit és az ennek megvalósítására szolgáló folyamatokat. A kifejtés alaptétele, hogy a vállalat társadalmi funkciója közvetlenül egy kettős értékteremtést célzó folyamatban valósul meg: egyszerre, egyazon folyamatban kell értéket teremtenie a fogyasztó és a tulajdonos számára, a fenntarthatóság és az etika szempontjainak szem előtt tartásával. A könyv törzse ennek a folyamatnak az összetevőit: a marketinget, az innovációt, az emberi erőforrás és a tudás menedzsmentjét, a termelés-szolgáltatás-logisztika folyamatait és a pénzügyi funkciókat tárgyalja.

A könyv ezen hatodik, lényegesen átdolgozott kiadása (nyolcadik változata) tükrözi a globális gazdaságban és az üzleti világban az elmúlt években bekövetkezett változásokat, amelyek a korábbi időszakokhoz képest talán még intenzívebbek voltak. Az előző kiadásokhoz képest növeltük, és a fő szöveggel még szervesebb kapcsolatba hoztuk a hazai és nemzetközi gyakorlatból származó szemelvényeket.

A könyv eddigi változatait mintegy negyvenezren tanulmányozták, egyetemi hallgatók, vállalatvezetők, kutatók egyaránt hasznosnak találták. Az új kiadást azoknak is fegyelmébe ajánljuk, akik az előzőek valamelyikét olvasták, de lépést akarnak tartani az üzleti világ gyors változásaival.

Hivatkozás: https://mersz.hu/chikan-vallalatgazdasagtan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave