Chikán Attila

Vállalatgazdaságtan


Feladatok

  1. Válasszon ki egy konkrét vállalatot! „Canvas Business Modell” alapján mutassa be az üzleti modelljét! Nézze meg ugyanezen vállalat küldetését és stratégiáját! Mutassa be a küldetés, a stratégia és az üzleti modell kapcsolatát a kiválasztott konkrét példa segítségével!
  2. Mutassa be az üzleti modell vászon 9 blokkból felépülő szerkezetét egy konkrét vállalati példán keresztül, és bizonyítsa be, hogy a blokkok szerves kapcsolatban állnak egymással!
  3. Fogalmazza meg a küldetés, a versenyelőny és a szinergia kapcsolatát – általában és egy Ön által jól ismert vállalkozás esetén!
  4. Értelmezze a szinergia jelenségét a) egy gyorsétkeztető hálózat; b) egy fúvószenekar; c) egy egyetem esetén!
  5. Konkrét vállalati példán keresztül mutassa be, hogy mi indokolja, hogy a stratégiai üzleti egységek együttesen, egy vállalatot alkotva működjenek. Válaszában használja fel a vállalat határáról tanultakat!
  6. Elemezze egy kiválasztott szektor (iparág) versenyhelyzetének fő sajátosságait a ható tényezők szempontjából! Készítsen el egy iparágelemzést!
  7. Mondjon olyan vállalati példákat, amikor a választott stratégiai megközelítés növeli, illetve csökkenti az adott szervezet hatékonyságát! Indokolja állítását!
  8. Konkrét vállalati példán keresztül mutassa be a vállalkozói stratégia négy fő jellemzőjét! A stratégiai menedzsment folyamatára gondolva miért mondhatjuk, hogy vezetői attitűdjét rendszerint az autokratizmus jellemzi?
  9. Konkrét példán keresztül mutassa be az adaptív stratégia négy fő jellemzőjét! Tipikusan mely vállalatokra jellemző ez a megközelítés?
  10. Konkrét vállalati példa segítségével mutassa be a tervezői stratégia három fő jellemzőjét!
  11. Miként befolyásolja a stratégia és a teljesítmény kapcsolatát a szándékok és tények közötti viszony? Válaszához használja fel az eltervezett és a megvalósult, illetve a normatív és leíró stratégiák közti megkülönböztetést!
  12. Mutassa be egy tetszőlegesen kiválasztott vállalat küldetését és stratégiáját!
  13. Keressen példákat a diverzifikáció különböző típusaira, és mutassa be, hogy milyen eszközökkel valósították meg!
  14. Mondjon példákat a költségelőnnyel, differenciálással és koncentrálással szerzett versenyelőnyre a nemzetközi üzleti életből!
  15. Vállalati példán keresztül magyarázza el, hogy mit jelent a vállalat lényegi és az ettől megkülönböztetendő küszöbképessége. Mi jelenti köztük a kapcsolatot?
  16. Képzelje el, hogy egy (Ön által!) jól ismert vállalat külső tanácsadója! Végezze el ezen vállalat SWOT-elemzését! Majd pedig tegyen javaslatot: a) Vállalata az erősségeire építve miként tudná gyengeségeit csökkenteni, lehetőségeit kihasználni és elkerülni a fenyegetéseket? b) Miként tudná elkerülni a versenyt azokon a területeken, ahol jelenleg ő gyenge, a versenytárs túl erős, vagy romboló fenyegetések érhetik? c) Hogyan tudná kihasználni versenytársai gyengeségeit?
  17. Tegyük fel, hogy egy híres holland kerékpárgyártó vállalat gyártóüzemet kíván létesíteni a) Magyarországon és b) Törökországban. Végezze el mindkét környezet PESTEL elemzését, és adja meg azok három lehetséges (pesszimista, optimista és reális) szcenárióját!
  18. A vállalati határ módosulása következik be kiszervezés (outsourcing) esetén. A lényegi képességek megőrzésére gondolva, milyen stratégiai tanács fogalmazható meg? Hogyan módosítandó a tranzakciós költség alapon megfogalmazott kiszervezési javaslat? Állítását konkrét példákkal támassza alá!
  19. A stratégiai szövetségen belül a többleteredmények a belső erőviszonyok alapján oszlanak el. Melyek azok az integrációs tényezők, amelyeket az összeillőség és az együttes tevékenység lehetőségének elemzésekor előzetesen mérlegelni kell?
  20. Adjon példát olyan esetekre, amikor a vállalati struktúra meghatározó a stratégiára nézve!
  21. Keressen példát olyan esetekre, amikor hasonló stratégia megvalósítására törekvő vállalatok lényegesen eltérő szervezeti struktúrában működtek! Mi az eltérés magyarázata?
  22. Keressen példákat horizontális, vertikális és vegyes stratégiai szövetségekre!
  23. Mutasson be és értékeljen (előnyök, esetleges hátrányok) néhány stratégiai szövetséget!
  24. A vállalat működési körének hosszabb távú módosításával kapcsolatban milyen stratégia típusokat különböztethetünk meg Glueck alapján? Mindegyik típusra hozzon egy-egy vállalati példát!
  25. Mutassa be a csökkentés stratégiatípusának három változatát! Mindegyikre hozzon egy-egy példát!
  26. Mikor követik a vállalatok a stabilitási stratégiát, s mi ennek a lényege?
  27. A Glueck tipizálása szerinti növekedésstratégiának mi a két fő változata, és mi azok lényege? Gyűjtsön mindkettőre vállalati példákat!
  28. A környezeti változásokra való reagálás és annak való megfelelés reaktív és proaktív módon egyaránt megvalósulhat. Mutassa be Miles–Snow idekapcsolható négy stratégiatípusát vállalati példák segítségével!
  29. Hasonlítsa össze a védők, a kutatók, az elemzők és a reagálók csoportját, mint amelyek a környezeti kihívásokra más-más stratégiával válaszolnak! Válaszát példákkal erősítse meg!
  30. Mutassa be az egyes stratégiatípusokat a piaci növekedés üteme és a versenyhelyzet alapján!
  31. Mutassa be a stratégiákat a szerint, hogy a piaci folyamatok három fontos szereplője, a fogyasztó, a vállalat és a versenytárs közül melyik áll a stratégia középpontjában?
  32. Hasonlítsa össze a fogyasztó-, a versenytárs- és a vállalatorientált stratégiákat!

Vállalatgazdaságtan

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 589 7

A könyv a vállalatok működésének elvi alapjait és ezek gyakorlati következményeit tárgyalja. Azokra a szemléleti és stratégiai alapokra támaszkodik, amelyekre a legjobb vállalati gyakorlat épül a fejlett országokban. A vállalatot nem pusztán gazdasági egységként, hanem a mai társadalmak egy alapvető fontosságú intézményeként fogja fel. Ennek megfelelően az üzleti tevékenységet korunk meghatározó folyamataiba és jelenségeibe ágyazza, így a könyv mondanivalójában végig jelen vannak a fenntarthatóság, a globalizáció, a digitalizáció, a tudás és a társadalmi felelősség szempontjai.

A megközelítés alapjául választott felsővezetői nézőpontból mutatja be a környezethez illeszkedő, sőt azt befolyásoló vállalati stratégia jellemzőit és az ennek megvalósítására szolgáló folyamatokat. A kifejtés alaptétele, hogy a vállalat társadalmi funkciója közvetlenül egy kettős értékteremtést célzó folyamatban valósul meg: egyszerre, egyazon folyamatban kell értéket teremtenie a fogyasztó és a tulajdonos számára, a fenntarthatóság és az etika szempontjainak szem előtt tartásával. A könyv törzse ennek a folyamatnak az összetevőit: a marketinget, az innovációt, az emberi erőforrás és a tudás menedzsmentjét, a termelés-szolgáltatás-logisztika folyamatait és a pénzügyi funkciókat tárgyalja.

A könyv ezen hatodik, lényegesen átdolgozott kiadása (nyolcadik változata) tükrözi a globális gazdaságban és az üzleti világban az elmúlt években bekövetkezett változásokat, amelyek a korábbi időszakokhoz képest talán még intenzívebbek voltak. Az előző kiadásokhoz képest növeltük, és a fő szöveggel még szervesebb kapcsolatba hoztuk a hazai és nemzetközi gyakorlatból származó szemelvényeket.

A könyv eddigi változatait mintegy negyvenezren tanulmányozták, egyetemi hallgatók, vállalatvezetők, kutatók egyaránt hasznosnak találták. Az új kiadást azoknak is fegyelmébe ajánljuk, akik az előzőek valamelyikét olvasták, de lépést akarnak tartani az üzleti világ gyors változásaival.

Hivatkozás: https://mersz.hu/chikan-vallalatgazdasagtan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave