Chikán Attila

Vállalatgazdaságtan


Az érintettelmélet

Az érintettelmélet (amelynek néhány elemét az előző fejezetekben már láttuk) a vállalatok társadalmi szerepére vonatkozólag sajátos, más elméleteknél tágabb felfogásból indul ki. A hagyományos vállalatfelfogások szerint a vállalat működésének a tulajdonos érdekeit kell szolgálnia. Az érintettelmélet ezzel szemben arra épül, hogy a vállalat tulajdonképpen egy közvetítő eszköz a gazdaság és társadalom különböző csoportjai érdekeinek összeegyeztetésére. Az érintetteknek igen különböző érdekei, céljai lehetnek (a belső érintettekre nézve ezeket kifejtettük az I.1.4 fejezetben, a külső érintettekre a II. fejezetben térünk vissza). Ezek az érdekek és célok az egyes szereplők szempontjából érvényesnek és indokoltnak tekinthetők (a tulajdonos joggal vár el nyereséget, a munkavállaló bért és tisztességes munkafeltételeket, az állam adót, a fogyasztó minőségi terméket stb.) – általános értelemben véve a vállalat mindezek kompromisszumokkal történő megvalósulásának színtere, eszköze. A társadalmi fejlődés a fejlett országokban oda vezetett, hogy az érintettként szóba jövő csoportok társadalmi befolyása egyre növekvő, legitimitásuk egyre nagyobb. A legtöbb ország jogrendszere is abba az irányba fejlődik, hogy ez a befolyás egyre inkább megalapozottá válik jogi-intézményi oldalról is.

Vállalatgazdaságtan

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 589 7

A könyv a vállalatok működésének elvi alapjait és ezek gyakorlati következményeit tárgyalja. Azokra a szemléleti és stratégiai alapokra támaszkodik, amelyekre a legjobb vállalati gyakorlat épül a fejlett országokban. A vállalatot nem pusztán gazdasági egységként, hanem a mai társadalmak egy alapvető fontosságú intézményeként fogja fel. Ennek megfelelően az üzleti tevékenységet korunk meghatározó folyamataiba és jelenségeibe ágyazza, így a könyv mondanivalójában végig jelen vannak a fenntarthatóság, a globalizáció, a digitalizáció, a tudás és a társadalmi felelősség szempontjai.

A megközelítés alapjául választott felsővezetői nézőpontból mutatja be a környezethez illeszkedő, sőt azt befolyásoló vállalati stratégia jellemzőit és az ennek megvalósítására szolgáló folyamatokat. A kifejtés alaptétele, hogy a vállalat társadalmi funkciója közvetlenül egy kettős értékteremtést célzó folyamatban valósul meg: egyszerre, egyazon folyamatban kell értéket teremtenie a fogyasztó és a tulajdonos számára, a fenntarthatóság és az etika szempontjainak szem előtt tartásával. A könyv törzse ennek a folyamatnak az összetevőit: a marketinget, az innovációt, az emberi erőforrás és a tudás menedzsmentjét, a termelés-szolgáltatás-logisztika folyamatait és a pénzügyi funkciókat tárgyalja.

A könyv ezen hatodik, lényegesen átdolgozott kiadása (nyolcadik változata) tükrözi a globális gazdaságban és az üzleti világban az elmúlt években bekövetkezett változásokat, amelyek a korábbi időszakokhoz képest talán még intenzívebbek voltak. Az előző kiadásokhoz képest növeltük, és a fő szöveggel még szervesebb kapcsolatba hoztuk a hazai és nemzetközi gyakorlatból származó szemelvényeket.

A könyv eddigi változatait mintegy negyvenezren tanulmányozták, egyetemi hallgatók, vállalatvezetők, kutatók egyaránt hasznosnak találták. Az új kiadást azoknak is fegyelmébe ajánljuk, akik az előzőek valamelyikét olvasták, de lépést akarnak tartani az üzleti világ gyors változásaival.

Hivatkozás: https://mersz.hu/chikan-vallalatgazdasagtan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave