Chikán Attila

Vállalatgazdaságtan


Feladatok

  1. Gyűjtsön össze minél több érvet és ellenérvet a piaci koordináció mellett, illetve ellen! Vegye figyelembe a társadalom nem gazdasági szféráit is! Véleményét konkrét példákkal igyekezzen alátámasztani!
  2. Gondolja végig, hogy a fogyasztónál milyen tranzakciós költségek merülhetnek fel? Érdemes-e és ha igen, miként, figyelembe venni a vállalatoknak? A megoldáskínálásként értelmezett termék-szolgáltatás nyújtás kérdése hogyan kapcsolódik ide?
  3. Válasszon ki egy tetszőleges fogyasztói igényt (pl. kávét szeretne, ebédelni szeretne, híreket/információt szeretne) és mutassa be, hogy a különböző koordinációs mechanizmusok segítségével hogyan lehet ezeket az igényeket kielégíteni!
  4. Példák segítségével igazolja Kornai alábbi kiegészítő megállapításait, amelyet a koordinációs mechanizmusok kapcsán megfogalmazott:
    • nem csak a gazdasági életben léteznek,
    • egymás mellett működnek,
    • átmenetek lehetségesek,
    • az etikai nem lehet uralkodó,
    • nincs koordinációs vákuum,
    • a bürokráciára társadalmi igény van.
  5. Konkrét példákon keresztül magyarázza el, hogy mi az oka a piaci és a szervezeti koordináció közötti közbeeső együttműködési formák megjelenésének!
  6. Példákkal foglaljon állást arról, hogy a pályázati rendszer (önkormányzati, állami, uniós stb.) milyen mértékben tekinthető piaci vagy/és szervezeti koordinációnak?
  7. Hol húzódik a vállalat határa a tranzakciós költség elmélete szerint? Válaszában gondoljon arra, hogy a vállalat meddig a pontig terjeszti ki tevékenységét? Mi a közös a mikroökonómia egyensúlyi árat meghatározó folyamatával? Mennyiben mondhatjuk, hogy itt egyensúlyi határról beszélhetünk?
  8. Egy vállalat életében a felvásárlás és a kiszervezés folyamata miként írható le a vállalat határának módosításaként? Kérjük, részletesen elemezze a két ellentétes döntést egy-egy gyakorlati példán keresztül!
  9. Jellemezze a gazdasági globalizáció legfőbb hajtóerejét!
  10. Értékelje azokat a hatásokat, amelyek a globalizációt mindennapi életünk részévé teszik!
  11. Elemezze egy magyar székhelyű multinacionális vállalat terjeszkedési stratégiáját!
  12. Fejtse ki véleményét a multinacionális vállalatok és a nemzetállamok kapcsolatáról!
  13. Hozzon példákat az INGO-k szerepére!
  14. Hozzon gyakorlati példákat a releváns piac körülírására!
  15. Mondjon példákat a gazdasági verseny erősödésére és gyengülésére! Mondható-e, hogy a vállalatok szeretik a versenyt?
  16. Melyek az üzleti élet számára leginkább fontos kormányzati törekvések?
  17. Hozzon fel pró és kontra érveket az állam gazdasági szerepvállalásával kapcsolatban!
  18. A pályázati rendszer tekinthető-e piaci versenynek? Ha nem, miért, és ha igen, mennyiben? Válaszát példákkal támassza alá!
  19. A lobbizás valamely külön érdek érvényesítését jelenti. Foglaljon állást előnyéről és hátrányáról! Állítását példákkal igazolja!
  20. Vázolja fel az alapvető piactípusok (áru-, tőke-, munkaerő- és információs piac) kapcsolatrendszerét!
  21. Elemezze egy adott termékkör helyi, körzeti, nemzeti, regionális és globális piacát!
  22. Keressen az üzleti sajtóban olyan eseteket, amikor a versenytársak a versenyszabályok által is megengedett együttműködésben állapodtak meg!
  23. Gyűjtsön példákat vállalati klaszterekre és mutassa be működésük fő jellemzőit!
  24. Gyűjtsön példákat vállalati együttműködésekre! Mutassa be az együttműködés fő célját, előnyeit és hátrányait az együttműködésben részt vevő vállalatok és érintettjeik számára!
  25. Mutasson be egy konkrét példát kartell-megállapodásra! Elemezze hatását és ismertesse következményeit!
  26. Ismertesse a helyi közösség és az ott működő vállalatok viszonyát saját lakóhelyén!
  27. Hogyan érvényesül a vállalati társadalmi felelősségvállalás a gyakorlatban? Véleményét példákkal támassza alá!
  28. Mi készteti a vállalatokat társadalmilag felelős vállalati viselkedésre?
  29. Ön mint fogyasztó befolyásolhatja-e a vállalatok társadalmi felelősségvállalását?
  30. Nézze meg egy vállalat etikai kódexét! Milyen kérdésköröket tárgyalnak benne?
  31. Gyűjtsön vállalati példákat társadalmilag felelős és felelőtlen vállalati viselkedésre!
  32. A globalizációval a nemzetközi vállalatok határai kiszélesednek. Véleménye szerint ez hogyan hat a piaci és a bürokratikus koordináció működésének világméretű arányára?
  33. Kérjük, gondolja végig, és fogalmazza meg, hogy mi lehet a kapcsolat a vállalatok társadalmi felelőssége (CSR) és a felelős testületi állampolgárság (Good or Responsible Corporate Citizenship – CC) között? Válaszát segítheti, ha felidézi Caroll felelősségpiramisát.
 

Vállalatgazdaságtan

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 589 7

A könyv a vállalatok működésének elvi alapjait és ezek gyakorlati következményeit tárgyalja. Azokra a szemléleti és stratégiai alapokra támaszkodik, amelyekre a legjobb vállalati gyakorlat épül a fejlett országokban. A vállalatot nem pusztán gazdasági egységként, hanem a mai társadalmak egy alapvető fontosságú intézményeként fogja fel. Ennek megfelelően az üzleti tevékenységet korunk meghatározó folyamataiba és jelenségeibe ágyazza, így a könyv mondanivalójában végig jelen vannak a fenntarthatóság, a globalizáció, a digitalizáció, a tudás és a társadalmi felelősség szempontjai.

A megközelítés alapjául választott felsővezetői nézőpontból mutatja be a környezethez illeszkedő, sőt azt befolyásoló vállalati stratégia jellemzőit és az ennek megvalósítására szolgáló folyamatokat. A kifejtés alaptétele, hogy a vállalat társadalmi funkciója közvetlenül egy kettős értékteremtést célzó folyamatban valósul meg: egyszerre, egyazon folyamatban kell értéket teremtenie a fogyasztó és a tulajdonos számára, a fenntarthatóság és az etika szempontjainak szem előtt tartásával. A könyv törzse ennek a folyamatnak az összetevőit: a marketinget, az innovációt, az emberi erőforrás és a tudás menedzsmentjét, a termelés-szolgáltatás-logisztika folyamatait és a pénzügyi funkciókat tárgyalja.

A könyv ezen hatodik, lényegesen átdolgozott kiadása (nyolcadik változata) tükrözi a globális gazdaságban és az üzleti világban az elmúlt években bekövetkezett változásokat, amelyek a korábbi időszakokhoz képest talán még intenzívebbek voltak. Az előző kiadásokhoz képest növeltük, és a fő szöveggel még szervesebb kapcsolatba hoztuk a hazai és nemzetközi gyakorlatból származó szemelvényeket.

A könyv eddigi változatait mintegy negyvenezren tanulmányozták, egyetemi hallgatók, vállalatvezetők, kutatók egyaránt hasznosnak találták. Az új kiadást azoknak is fegyelmébe ajánljuk, akik az előzőek valamelyikét olvasták, de lépést akarnak tartani az üzleti világ gyors változásaival.

Hivatkozás: https://mersz.hu/chikan-vallalatgazdasagtan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave