Pulay Gyula

Integritásmenedzsment

A bizalom megteremtése és megőrzése


Az integritásmenedzsment mint kötelezettség

Eddig az integritásközpontú vezetésről mint lehetőségről írtam. A magyar közszférában a vezetők többsége azonban külső elvárásként találkozik a szervezeti integritás megteremtésével. Ahogyan az 1. fejezetben már ismertettük, Magyarországon az államigazgatásban 2013 óta kötelező az integritásirányítási alrendszer működtetése. A többi költségvetési szerv és a kormányzati szektorba tartozó egyéb szervezetek esetében 2016. október 1. óta, a köztulajdonú gazdasági társaságok többsége számára pedig 2020. január 1. óta jogszabályi követelmény az integritásra törekvés. Érthető, ha a jogszabályi előírásban a vezetők elsősorban kötelezettséget és nem lehetőséget látnak, és azon igyekeznek, hogy újabb belső szabályok kialakításával, az integritással foglalkozó munkakörök, munkacsoportok, munkabizottságok létrehozásával megfeleljenek a jogszabályi előírásoknak. Megközelítésük érthető és jogos, de könnyen ahhoz vezet, hogy a szervezetek vezetői újabb belső szabályozások megalkotásával próbálnak küzdeni az integritássértések ellen, ami ismét túlszabályozást okoz, holott ezt éppen az integritás megteremtése révén szerették volna elkerülni.

Integritásmenedzsment

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 632 0

Az integritással rendelkező ember azt mondja, amit gondol, és azt teszi, amit mond. Ezáltal méltó a bizalmunkra. A szervezetek is integritásuk révén teremthetnek bizalmat maguk iránt. A bizalom megőrzéséhez az szükséges, hogy minden dolgozó kövesse a szervezet kinyilvánított értékeit, akkor is, ha ez pillanatnyi érdekeivel ellentétes. Miként érheti el ezt a szervezet vezetője? Erre a kérdésre ad választ ez a könyv, végigvezetve az olvasót a szervezeti integritás megteremtésének és megszilárdításának útján.

A jogszabályi környezet tömör ismertetése mellett bemutatásra kerülnek az integritásmenedzsmentnek azok az eszközei, módszerei és modelljei, amelyek révén a dolgozók azonosulnak a szervezet kinyilvánított értékeivel, és amelyekkel kialakítható az értékkövetés szervezeti kultúrája, az értékeket teremtő és megőrző belső rend. A könyv az integritásmenedzsmentet nem elkülönülő vezetési funkcióként tárgyalja, hanem belehelyezi a szervezet irányítási rendszerébe. A vezetők munkáját gyakorlati példákkal, a nemzetközi és hazai jó gyakorlatok megosztásával is segíti, és külön fejezeteket szentel a szervezeti integritás belső és külső értékelése és ellenőrzése kérdéskörének.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pulay-integritasmenedzsment//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave